Eksperci: inwestujmy w profilaktykę zdrowotną i ochronę środowiska Podczas sesji dotyczącej chorób cywiliazacyjnych; FOT. PTWP

Choroby cywilizacyjne są m.in. efektem zdobyczy współczesności, które doprowadziły do tego, że żyjemy coraz dłużej. Naraziliśmy się jednocześnie na dłuższą ekspozycję na działanie szkodliwych czynników środowiskowych, co doprowadziło do zwiększenia zachorowań na nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, płuc czy cukrzycę - podkreślają eksperci.

Aby przeciwdziałać tym schorzeniom nie powinniśmy szczędzić środków finansowych na ochronę zdrowia i środowiska - wskazywali uczestnicy sesji poświęconej „Choroby cywilizacyjne” podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 18-20 maja 20167 r.).

Przeznaczone na te cele nakłady należy, zdaniem ekspertów, inwestować przede wszystkim w pierwotną i wtórną profilaktykę, zmianę postaw zdrowotnych, a także w walkę z zanieczyszczeniami powietrza.

Styl życia naszym zabójcą
Prof. Mirosław Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny i konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego podkreślił, że choroby cywilizacyjne są spowodowane naszym stylem życia.

- Papierosy, alkohol, stres, brak ruchu i zanieczyszczenie środowiska sprawiają, że chorujemy częściej na serce, płuca, cukrzycę czy nowotwory. Wystarczy zmienić styl życia, aby większości tych schorzeń zapobiec lub przynajmniej przesunąć je w czasie. W ciągu tylko jednego dnia umiera 1050 osób. Wśród tych zgonów 45% stanowią zgony spowodowane chorobami układu krążenia, a 25% nowotworami złośliwymi - podkreślił prof. Wysocki.

Dodał też, że podczas gdy w chorobach serca, zmiana stylu życia i postęp w kardiologii interwencyjnej sprawiają, że śmiertelność szpitalna jest na bardzo przyzwoitym, europejskim poziomie, to, niestety, w nowotworach nie widać takiej zależności.

Z kolei dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego oraz przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP zaznaczył, że dzięki badaniom z końca XX wieku wiemy, że aż za połowę naszych problemów zdrowotnych odpowiada styl życia. Wystarczy wprowadzić w nim zmiany, a z dużym prawdopodobieństwom unikniemy chorób serca, płuc, cukrzycę czy raka.

Przedwczesna śmierć w miastach
Jak podkreślił dr Dąbrowiecki, na drugim miejscu wśród przyczyn wywołujących schorzenia cywilizacyjne są warunki środowiskowe, a na te, niestety, nie mamy już takiego wpływu.

- Wśród czynników środowiskowych prym wiedzie zanieczyszczone powietrze. Odpowiada ono, aż za jedną czwartą zachorowań - podkreślił prof. Dąbrowiecki.

Wskazał, że tak często podkreślane przez ekspertów czynniki dziedziczne, które warunkują wystąpienie wielu schorzeń, stanowią jedynie 10% przyczyn zachorowania na schorzenia cywilizacyjne. Dlatego, zdaniem eksperta, warto zapobiegać tym czynnikom, ma które mamy wpływ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH