Eksperci do młodzieży: dieta wpływa na nasz zapach i atrakcyjność

Zdrowa dieta dobrze wpływa na nasz zapach i atrakcyjność - w ten m.in. sposób dietetycy chcą przekonywać młodzież szkolną do zdrowego odżywiania się. Te kwestie są dla młodzieży bardzo ważne, a przyszłość to abstrakcja.

W czwartek (12 września) w Warszawie poinformowano o starcie programu badawczo-edukacyjnego "Mądre żywienie - Zdrowe pokolenie". Jego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Dietetyki (PTD) a partnerem merytorycznym Wydział o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.

Na konferencji prasowej Bianca-Beata Kotoro psycholog i ekspert PTD zwróciła uwagę, że często popełnianym błędem jest przekonywanie młodych ludzi do zdrowego stylu życia i zdrowego odżywania się ze względu na odległe konsekwencje.

- Młody człowiek żyje tu i teraz, dlatego mówienie mu: ''Będziesz w przyszłości zdrowy, pracujesz teraz na swoją przyszłość'' jest absurdalne. Dla takiego człowieka perspektywą czasową jest tydzień. On nie myśli o zdrowiu, o tym, czy będzie miał nowotwór w wieku 50 lat. Dla niego jest to abstrakcja - tłumaczyła.

Dlatego w ramach programu "Mądre żywienie - Zdrowe pokolenie" młodzi dietetycy będą przekonywać nastolatki do zdrowego odżywiania się w inny sposób, bez straszenia i zakazów.

Według Kotoro, która będzie prowadziła szkolenia dla młodych dietetyków, znacznie lepsze efekty można uzyskać, gdy uświadomimy młodym ludziom, że zdrowa dieta wpływa korzystnie np. na zapach naszego ciała, naszą atrakcyjność fizyczną oraz seksualność.

- Te kwestie są dla młodzieży bardzo ważne - podkreśliła psycholog.

Zaznaczyła, że gdy tłumaczy nastoletnim chłopcom, że jedzenie dużych ilości hamburgerów niekorzystnie wpłynie na zapach ich spermy i sprawność seksualną to odnosi znacznie lepsze efekty niż gdyby tłumaczyła im, że w przyszłości będą otyli i na coś zachorują.

Dr Anna Horton, ekspert PTD, przypomniała, że prawidłowe żywienie jest szczególnie ważne dla młodzieży.

- Warunkuje prawidłowy rozwój młodych ludzi, wpływa nie tylko na ich rozwój fizyczny, ale też psychiczny i emocjonalny, na zdolność uczenia się, koncentrację, zapamiętywanie, wydolność fizyczną. Jest też jest bardzo ważnym elementem profilaktyki różnych chorób, w tym otyłości - tłumaczyła.

Niestety, badania z 2010 r. prowadzone przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wykazały, że polska młodzież nie odżywia się najlepiej, podkreśliła dietetyk.

Średnio 40 proc. dziewcząt i chłopców w wieku 13 i 15 lat nie je pierwszego śniadania, a przez to naraża się na szybkie zmęczenie na lekcjach, brak koncentracji, trudności w zapamiętywaniu, mniejszą kreatywność i - co się z tym wiąże - na gorsze wyniki w nauce.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH