
- 7 milionów Polaków jeździ regularnie na rowerze, dwa miliony rodaków biega. Ta pozytywna zmiana nastawienia do aktywności fizycznej dokonała się w jednym pokoleniu. Z naszą świadomością zdrowotną nie jest więc najgorzej, choć oczywiście mamy w tej kwestii jeszcze wiele do zrobienia - mówił Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich podczas trwającego we Wrocławiu IV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
W trakcie kongresowej sesji pt. "Kto odpowiada za zdrowie społeczeństwa?", wiceminister zdrowia Zbigniew Król przypominał, że zgodnie z art. 68 Konstytucji, „władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, a warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa”.
Wiceszef resortu zdrowia zaznaczył jednocześnie, że w sferach, które nie są w gestii administracji państwowej, zadania dotyczące bezpieczeństw zdrowotnego przejmują samorządy terytorialne. - W ostatnich dwóch latach w ramach Narodowego Programu Zdrowia zrealizowanych zostało około 7 tys. projektów, z których aż połowę przeprowadziły jednostki samorządu terytorialnego - informował wiceminister zdrowia.
Z kolei dr hab. Christoph Sowada, dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM - podobnie jak inni uczestnicy sesji - podkreślał, że za stan zdrowia społeczeństwa odpowiedzialni są przede wszystkim sami obywatele. Także odnosząc się do Konstytucji RP zwracał uwagę, że nakładanie takiego obowiązku na obywateli w jakichkolwiek przepisach, w tym w ustawie zasadniczej, nie ma sensu i będzie nieskuteczne.
- Jestem więc za tym, aby przestrzegać zasady, iż każdy ma prawo do dbania o swoje zdrowie. Państwo ma nam w tym jedynie pomagać, stwarzając odpowiednie warunki. Jednak nasza wolność w tej materii kończy się w sytuacji, kiedy czyjeś zachowanie zagraża zdrowiu innym - mówił ekspert.
Christoph Sowada dodał, że państwo dysponuje oczywiście narzędziami, którymi może kształtować naszą świadomość zdrowotną: - Dlatego jestem za dodatkowym opodatkowaniem m.in. niezdrowej żywności czy napojów wysokosłodzonych - powiedział ekspert.
W opinii Marka Wójcika, eksperta Związku Miast Polskich, kluczową kwestią jest budowanie prozdrowotnej świadomości społecznej - Jeśli ktoś świadomie nie dba o swoje zdrowie - narażając zarazem innych na niebezpieczeństwo - powinien być za to ukarany. Na przykład do SOR-ów trafiają pijani pacjenci, a inne osoby wymagające szybkiej pomocy medycznej czekają w tym samym czasie w kolejce - stwierdził Marek Wójcik.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- WT, 21:44 Kulinarnie nowinki NFZ do pobrania i posmakowania
- WT, 20:18 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
- WT, 19:48 Pacjenci chcą, żeby NFZ sfinansował program diagnostyki genetycznej
- WT, 19:10 PFRON przeznacza ponad milion zł na wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych
- WT, 18:55 Sejm zajął się dostępem niepełnosprawnych do stron internetowych urzędów
- WT, 18:26 Wrocław: otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
- WT, 18:07 Dyrektywa antyfałszywkowa: ruszył system weryfikacji autentyczności leków
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 3 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 4 NFZ bogatszy o 900 mln zł, ale pacjenci tego nie odczują?
- 5 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- 6 Lubelskie: szpitale powiatowe twierdzą, że nie sprostają ''spirali podwyżek"
- 7 W Słupsku można już zaszczepić wcześniaka przeciw RS
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych