Eksperci: Polska musi uwzględniać potrzeby rosnącej grupy seniorów

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że Polscy seniorzy są najmniej aktywni w UE. Polska musi uwzględniać potrzeby rosnącej grupy osób starszych w kreowaniu polityki państwa - podkreślają eksperci.

Podczas poniedziałkowej (10 czerwca) konferencji "Strategie na rzecz starzejącego się społeczeństwa" jaka odbyła się w Katowicach, Marzena Breza, dyrektor Departamentu ds. Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wskazała, że Polska jest na ostatnim, 27. miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wskaźnik aktywności seniorów.

- Brane pod uwagę są m.in.: aktywność fizyczna, zawodowa czy udział w życiu społecznym - osoby starsze w Polsce są najmniej aktywne na tych różnych polach - powiedziała Breza.

Tymczasem - jak zaznaczyła - aktywność osób starszych przekłada się na większe zadowolenie z życia. - Im dłużej udaje się utrzymywać osoby starsze w aktywności, tym mniej potrzebują usług opiekuńczych w przyszłości - dodała.

Konferencję zorganizowało Śląskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jak podkreślali uczestnicy spotkania, rola tej formy aktywizacji osób starszych jest coraz większa. Poinformowano, że w 1989 r. w Polsce działało 9 uniwersytetów trzeciego wieku, obecnie jest ich ok. 430, a na organizowane przez nie zajęcia uczęszcza 120 tys. słuchaczy.

- One powinny być wręcz głosem swojego pokolenia - zaznaczyła rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz.

Prof. Barbara Szatur-Jaworska z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła, że tworzenie polityki senioralnej musi uwzględniać zróżnicowanie populacji osób starszych ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania czy stan zdrowia.

- Nie ma strategii rozumianej jako monolit. Konieczne są też działania wielosektorowe - zaangażowanie nie tylko instytucji publicznych, ale i sektora rynkowego, obywatelskiego i nieformalnego - zaznaczyła.

Problemy ludzi starszych powinny być uwzględniane we wszystkich programach działania, co określa się pojęciem "mainstreaming ageing". Kolejne zadania państwa to decentralizacja, czyli powierzenie zadań w tym zakresie władzom lokalnym, uwzględnianie działań antydyskryminacyjnych czy wspieranie podstawowych wspólnot - głównie rodzin - w których żyją ludzie starzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH