Eksperci: Polska ma skuteczny system szczepień

W Polsce spadła umieralność z powodu chorób zakaźnych, co jest zasługą systemu szczepień, który jest jednym z najbardziej skutecznych w Europie - stwierdzili eksperci z okazji otwarcia w Warszawie wystawy "200 lat szczepień ochronnych".

W naszym kraju szczepieniami obowiązkowymi objęta jest prawie cała populacja. Tzw. wyszczepialność wynosi 93-95 proc. i jest większa niż wielu krajach Europy Zachodniej - podkreśliła prof. Anna Dobrzańska, konsultant krajowy ds. pediatrii.

Jej zdaniem, jest to zasługa tego, że rodzice chcą szczepić swoje dzieci i nie poddają się propagandzie tzw. ruchów antyszczepionkowych, zniechęcających do szczepień z powodu domniemanych skutków ubocznych. - Rodzice, którzy odmawiają szczepień twierdzą, że mają do tego prawo. Ja przekonuję, że rodzice nie mają prawa, lecz obowiązek szczepienia swych dzieci, gdyż tylko dzięki niemu można zapewnić dzieciom zdrowie i lepszą jakość życia - podkreśliła prof. Dobrzańska.

Witold Tomaszewski, zastępca głównego inspektora sanitarnego, powiedział, że w Polsce nie zmniejsza się liczba szczepień wśród dzieci. W ostatnim okresie nastąpił jednak wzrost zachorowań na niektóre choroby zakaźne, na które są dostępne szczepionki, takie jak odra i krztusiec.

- Wzrost zachorowań na odrę związany jest z występującymi cyklicznie tzw. epidemiami wyrównawczymi. Więcej przypadków krztuśca od 2007 r. spowodowało wygaśnięcie odporności na tę chorobę u części ludności - wyjaśnił Tomaszewski.

W Polsce nie ma jednak takiej sytuacji jak we Francji, gdzie na skutek zmniejszenia liczby szczepionych dzieci, na odrę zachorowało ostatnio 12 tys. osób.

- Szczepienia muszą pozostać w Europie priorytetem, ponieważ są jednym z najbardziej wydajnych i najskuteczniejszych osiągnięć w dziedzinie zdrowia - podkreślili podczas spotkania eksperci. Ostrzegli też, że choroby zakaźne wciąż potrafią zabijać i nadal możliwe są wybuchy epidemii wynikające z zaniedbania szczepień.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szczepienia są jedną z najbardziej opłacalnych osiągnięć w zakresie ochrony zdrowia. Z danych organizacji wynika, że każdego roku szczepienia ochronne zapobiegają śmierci 2,5 mln dzieci ze wszystkich grup wiekowych z powodu takich chorób zakaźnych jak błonica, tężec, koklusz (krztusiec) i odra.

Nadal jednak na wszystkie choroby zakaźne każdego roku umiera na świecie 10 mln dzieci. Co roku 1,3 mln niemowląt i małych dzieci ginie z powodu choroby pneumokokowej i biegunki rotawirusowej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH