Ekon: pracodawcy nie chcą zatrudniać osób chorych psychicznie

Aktywnych zawodowo jest jedynie 1 proc. chorych na schizofrenię. Trudno przekonać pracodawców, by zatrudniali osoby chore psychicznie lub niepełnosprawne intelektualnie - mówiła we wtorek (6 marca) na konferencji prasowej Elżbieta Gołębiewska ze Stowarzyszenia Ekon.

Podkreślała, że mimo zachęt, jak dopłata do wynagrodzenia, pracodawcy oferują zbyt mało miejsc pracy dla  niepełnosprawnych. Ekon zatrudnia ponad tysiąc takich osób, w tym ponad 40 proc. to chorzy psychicznie. Pracują m.in. przy sortowaniu surowców wtórnych, a także w firmach, z którymi stowarzyszenie współpracuje.

- Po skończeniu warsztatów terapii zajęciowej osoby niepełnosprawne nie znajdują zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Jednocześnie znikają zakłady pracy chronionej - mówiła Gołębiewska. Oceniła, że pracodawców odstrasza, że zatrudniając osobę niepełnosprawną muszą przygotować dla niej specjalne miejsce pracy, a także przestrzegać prawa w zakresie przysługującego takiemu pracownikowi dłuższego urlopu, krótszego dnia pracy, dłuższej przerwy w ciągu dnia.

Elźbieta Gołębiewska podkreśliła, że najtrudniej jest przekonać do zatrudniania osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie. Z danych stowarzyszenia wynika, że zatrudnienie znajduje 10 proc. osób chorych psychicznie i 1 proc. osób ze schizofrenią. Wyjaśniała, że część osób chorych psychicznie nie chce orzeczenia o niepełnosprawności, ponieważ obawia się stygmatyzacji. Dodała, że stowarzyszenie zatrudnia osoby z różnym wykształceniem.

- Schizofrenia dotyka ludzi na różnym etapie życia. Niektóre osoby nie zdążyły zdobyć wykształcenia, ale są też chorzy z dwoma fakultetami - zaznaczyła. Podkreśliła, że praca związana z ochroną środowiska daje zatrudnionym poczucie misji, ale przede wszystkim możliwość zarobienia pieniędzy. Mobilizuje do większej samodzielności i kontaktów z ludźmi.

Według Gołębiewskiej w bogatszych krajach Europy godne życie gwarantuje osobom niepełnosprawnym opieka społeczna, natomiast w Polsce zatrudnienie jest dla nich często kwestią przeżycia.

Według danych GUS w naszym kraju mieszka blisko 3,4 mln niepełnosprawnych. Ich liczba w wieku produkcyjnym to około 2,1 mln (blisko 9,1 proc. ludności w tym wieku). 15,6 proc. spośród nich nie ma pracy i nie pobiera świadczeń, np. renty.

Stowarzyszenie Ekon powstało w 2003 r. Jest organizacją non profit, która pomaga osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, szczególnie chorym psychicznie i niepełnosprawnym intelektualnie. Współpracuje m.in. z siecią marketów Carrefour. Fundacja Carrefour przekazała stowarzyszeniu 147 tys. euro na realizację projektu, dzięki któremu zostanie przeszkolonych około 150 osób psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH