E-recepta nabrała legislacyjnego tempa. Czy przetrze szlak do cyfryzacji zdrowia? Obecnie połowa lekarzy nie wystawia recept w formie drukowanej. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

W środę (28 lutego) o projekcie ustawy o e-receptach pozytywnie wypowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne. Szybkie tempo prac i brak konsultacji publicznych zaniepokoiły jednak posłów opozycji. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonywał, że to sztandarowy projekt resortu, a rolę konsultacji po części spełni zapoczątkowany już pilotaż.

W środę w Sejmie odbyły się dwa czytania rządowego projektu w sprawie recept elektronicznych. E-recepta jest jednym z wielu elementów składających się na projekt "Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" (P1). Ma ona nie tylko usprawnić obsługę pacjentów, ale też ułatwić dostęp do danych medycznych i przyspieszyć wykupywanie leków.

Wszystkie kluby parlamentarne i koła poselskie opowiedziały się za proponowanymi zmianami, choć nie brakowało uwag.

Ekspresowe tempo, brak konsultacji
- Skąd ten pośpiech? Tworzycie prawo, które dotknie 38 milionów pacjentów, każdego lekarza i aptekarza, a nie przeprowadziliście konsultacji - mówił podczas pierwszego czytania poseł Bartosz Arłukowicz (PO).

- Nie mamy nawet opinii NIL, co wydaje się wiodące przy tym projekcie. Projekt wpłynął kilka dni temu (21 lutego - red.), a w czwartek (28 lutego) już jest trzecie czytanie. Czy na pewno potrzeba aż tak pilnego tempa? - pytała z kolei posłanka Beata Małecka-Libera (PO).

Arłukowicz i Libera pytali także o szczegóły pilotażu, który ruszył 15 lutego br. w dwóch miastach - Siedlcach i Skierniewicach.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przypomniał, że projekt przewiduje szereg zmian legislacyjnych, w tym przeprowadzenie wspomnianego pilotażu e-recepty.

- To sztandarowe przedsięwzięcie ministerstwa zdrowia w ramach cyfryzacji systemu. Projekt przewiduje wprowadzenie możliwości podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym przede wszystkim e-recepty. Chcę podkreślić, że to narzędzie umożliwia bezpieczne podpisanie dokumentacji medycznej 150 tys. lekarzy. Chcemy rozpocząć od pilotażu, który jest pogłębioną formą konsultacji - przekonywał Cieszyński.

We wtorek (27 lutego), podczas debaty dotyczącej projektu wdrażania e-recept zorganizowanej przez redakcję "Polityki Zdrowotnej", wiceminister zdrowia podkreślał, że e-recepta to doskonały sposób na to, by technologie poprawiły jeden z najważniejszych procesów w systemie ochrony zdrowia.

- Rocznie realizowanych jest 156 mln recept na leki refundowane. Dlatego od nich zaczynamy drugi etap realizacji projektu P1 - mówił.

E-recepta: co już jest, a co będzie?
28 lutego wiceminister zdrowia poinformował w Sejmie, że nie dysponuje dokładną liczbą podmiotów, które aktualnie biorą udział w pilotażu e-recepty w Siedlcach i Skierniewicach, wiec przytoczył orientacyjne dane.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH