Dzisiaj Rada Dialogu Społecznego: temat jest jeden - reformy w ochronie zdrowia Rada Dialogu Społecznego widzi swoją rolę szerzej niż tylko konsultowanie propozycji rządowych, że także jako kreowania pewnych pomysłów. Fot. archiwum

Kierunki zmian w systemie ochrony zdrowia - to główny temat, którym zajmie się w czwartek (19 stycznia) na posiedzeniu plenarnym Rada Dialogu Społecznego.

Sekretarz RDS Grzegorz Baczewski zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że na najbliższym posiedzeniu rada będzie pracować w nowej formule, zaproponowanej przez przewodniczącą Henrykę Bochniarz.

- Ma ona polegać na tym, że partnerzy społeczni wypracowali swoje rekomendacje reform ochrony zdrowia i chcieliby przedstawić te rekomendacje ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi - generalnie stronie rządowej - i przyjąć wspólną uchwałę ws. tych działań - wyjaśniał.

- Jest to formuła, którą zapowiadała pani przewodnicząca Henryka Bochniarz: że widzi rolę rady szerzej niż tylko konsultowanie propozycji rządowych, że rada ma swoje możliwości kreowania pewnych pomysłów - dodał.

Baczewski zapowiedział, że podczas posiedzenia strona pracowników, pracodawców oraz strona rządowa RDS zajmie się projektem uchwały ws. kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia. Chodzi m.in. o postulaty: "zagwarantowania stabilnego finansowania służby zdrowia i planu zwiększania dofinansowania w perspektywie najbliższych lat", wprowadzenia zmian systemowych w opiece nad osobami starszymi, umożliwienie stronie społecznej zapoznania się z całym planem zapowiadanej reformy ministerstwa zdrowia.

W projekcie pojawił się także postulat "systematycznego zwiększania środków finansowych z budżetu państwa na zadania inspekcji sanitarnej, publicznej służby krwi i Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz działalności dydaktycznej i badawczej prowadzonej przez uczelnie medyczne i jednostki naukowo-badawcze". W dokumencie proponuje się również "oszacowanie potrzeb kadrowych systemu opieki zdrowotnej w perspektywie długofalowej" oraz opracowanie we współpracy ze stroną społeczną strategicznego dokumentu "Polityka lekowa państwa".

Baczewski wyraził nadzieję, że uchwałę ws. kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia uda się przyjąć trójstronnie, czyli wraz ze stroną rządową. - To byłoby też historyczne wydarzenie, ponieważ w ten sposób uchwały Rady Dialogu Społecznego były przyjmowane raczej w sprawach organizacyjnych, a nie merytorycznych - wyjaśniał.

Sekretarz zapowiedział, że strony RDS zajmą się podczas posiedzenia plenarnego także uchwałą ws. powołania zespołu doraźnego, który "zajmie się przygotowaniem reformy zdrowia". Przypomniał, że podczas spotkania w RDS odbędzie się również debata pt. "Zdrowie jako inwestycja".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH