Dzienne domy opieki medycznej: do sukcesu programu jest jeszcze daleko FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo Zdrowia podpisało w czerwcu pierwsze sześć umów na dofinansowanie tworzenia dziennych domów opieki medycznej dla osób starszych. W sumie w całym kraju ma ich powstać 54. Czy ten program przyczyni się do upowszechnienia tego rodzaju opieki nad seniorami w Polsce? Według ekspertów nie jest to jeszcze przesądzone.

Zdaniem dr. Jarosława Derejczyka, dyrektora Szpitala Geriatrycznego w Katowicach (należy do Grupy EMC Szpitale) i śląskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii, kluczem do powodzenia projektu będzie dobre monitorowanie pilotażu, dyskurs urzędników z podmiotami leczniczymi oraz wypracowanie odpowiednich standardów.

Zgodnie z informacjami MZ w całej Polsce ma powstać 54 dziennych domów opieki medycznej (DDOM), a na pilotaż przeznaczono nieco ponad 52 mln zł. "Projekty przyczynią się do rozwoju środowiskowych form opieki medycznej. Umożliwi to pacjentom życie w społeczeństwie i zapewnienie odpowiedniego wsparcia" - informuje resort zdrowia.

Konkurs na tworzenie DDOM został ogłoszony 23 lipca 2015 r. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Beneficjentami mogły być tylko podmioty lecznicze posiadające kontrakt z NFZ i funkcjonujące co najmniej od 1 stycznia 2012 r. Każdy z wybranych projektów mógł liczyć na dofinansowanie na poziomie ok. 1 mln zł.

Kto skorzysta z DDOM?
DDOM mają powstawać jako wyodrębniona część placówki podstawowej opieki zdrowotnej, kompleksu szpitalnego, poradni geriatrycznej, ale mogą być także osobnym podmiotem leczniczym. Mają zapewniać opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych.

W DDOM jednocześnie będzie mogło przebywać nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15 pacjentów, bezpośrednio po hospitalizacji lub korzystający z niej w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz ze stopniem niesamodzielności 40-65 pkt w skali Barthel (stan pacjenta ''średnio ciężki'' - częściowo nie radzi sobie z czynnościami życia codziennego).

- Pomysł tworzenia np. DDOM jako formy dziennej opieki medycznej i przeniesienia do takich miejsc części diagnostyki uważam za dobry i sprawdzony w świecie. Co prawda w polskich warunkach taki system musimy dopiero „wyrzeźbić”, ale to bardzo dobrze, że pomysł zagościł pod dachy szpitali - uważa dr Jarosław Derejczyk.

Jednocześnie tłumaczy, że adaptacja osób, które trafiają w okresie późnej starości do szpitali, jest dość mocno ograniczona, gdyż seniorzy mają często deficyty poznawcze, głównie w formie łagodnych zespołów otępiennych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH