Dzień Osób Starszych: zmierzamy do długowieczności

Jesteśmy społeczeństwem zmierzającym do długowieczności - jak pokazał ostatni spis powszechny, liczba osób, które przekroczyły sto lat, wynosi w Polsce ok. 3 tys. To oznacza, że od 2003 roku podwoiła się.

Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 r., aby podkreślić, że w XXI wieku, zgodnie z demograficznymi trendami, starzenie się społeczeństwa stanie się jednym z najważniejszych wyzwań. Decyzją Komisji Europejskiej zeszły rok ogłoszono Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Jak pokazały badania Eurobarometru, dla większości Europejczyków starość zaczyna się w wieku ok. 64 lat, zaś ludzie przestają być młodzi ok. 42. roku życia.


Seniorzy stanowią obecnie 16 proc. populacji kraju, a w ciągu najbliższych dwudziestu lat liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie do 8,5 mln. Eksperci przekonują, że jesteśmy społeczeństwem zmierzającym do długowieczności - jak pokazał ostatni spis powszechny (z 2011 r.), liczba osób, które przekroczyły sto lat, wynosi w Polsce ok. 3 tys. To oznacza, że od ostatniego spisu ich liczba podwoiła się (w 2003 r. stulatków było 1 tys. 517). Liczba osób po osiemdziesiątce przekroczyła już milion i będzie ich coraz więcej.

Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" przypomina, że samotność to - obok chorób, niesamodzielności oraz ubóstwa - jeden z największych problemów wieku sędziwego. Badania pokazują, że z powodu osamotnienia cierpi w Polsce co czwarty senior.

Innym poważnym problemem osób w podeszłym wieku jest niesamodzielność. Na podstawie różnych badań szacuje się, że osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest obecnie w Polsce 1-1,3 mln, a w związku ze starzeniem się społeczeństwa liczba ta będzie wzrastać. Tymczasem - w ocenie ekspertów - poziom pielęgnacji osób wymagających opieki w Polsce jest jak na przełomie XIX i XX w.

To oznacza nowe wyzwania i konieczność nowego podejścia do zjawiska starzenia się społeczeństwa. W resorcie pracy i polityki społecznej powołano Departament Polityki Senioralnej, uchwalono dwuletni Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, w jego ramach finansowane są różne inicjatywy skierowane do seniorów, planowana jest kontynuacja programu. Działa także rada ds. seniorów, której celem jest m.in. wypracowanie długofalowej polityki rządu na rzecz osób starszych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH