Dziecko przewlekle chore w systemie edukacji: mamy problem

Placówki oświatowe boją się przyjmować dzieci z cukrzycą, astmą lub inną chorobą przewlekłą: personel medyczny w takich jednostkach to coraz częściej rzadkość, a nauczyciele nie chcą przyjmować odpowiedzialności za bezpieczeństwo chorych uczniów.

W większości szkół lekarze opiekę nad dziećmi sprawują sporadycznie, np. przy okazji szczepień. Z kolei stanowisko pielęgniarki szkolnej jest jednym z najgorzej wycenianych przez NFZ, dlatego brakuje chętnych do wykonywania tego zawodu.

Jak informuje Gazeta Wyborcza brak personelu medycznego w wielu poznańskich przedszkolach stanowi olbrzymią barierę w dostępności tych placówek dla dzieci przewlekle chorych. Często warunkiem ich przyjęcia do przedszkola jest stała obecności rodzica w czasie pobytu dziecka...

Tymczasem z badań Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego wynika, że w Polsce jedynie 3 proc. dzieci z dużych miast nie ma żadnych problemów zdrowotnych. Choroby przewlekłe stanowią natomiast coraz większy problemem tej grupy wiekowej.

Obecnie na cukrzycę choruje około 18 tys. dzieci, podobnie jest w przypadku astmy. Wszystko wskazuje, że zjawisko to będzie się nasilać.

Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, najwyższy czas naprawić medycynę szkolną.

– Nadciągający wyż demograficzny spowoduje, że problem stanie się jeszcze bardziej palący – zwraca uwagę w rozmowie z portalem rynek zdrowia.pl prof. Chybicka.

–  W przypadku cukrzycy ważne są też działania edukacyjne: należy przygotować nauczycieli z zakresu niesienia pomocy chorym uczniom czy posługiwania się pompą insulinową – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mariusz Masiarek z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

Ministerstwo Zdrowia razem z MEN i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji utworzyły zespół ds. przeciwdziałania dyskryminacji dzieci przewlekle chorych w szkołach. W tym celu instytucje te wspólnie będą organizować m.in działania edukacyjne  dla pracowników placówek oświatowych. W ich ramach do szkół i przedszkoli trafił poradnik One są wśród nas przygotowujący nauczycieli do pracy z przewlekle chorymi uczniami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH