Dzieci z autyzmem bez terapii w przedszkolach? Fot. Fotolia

Setki przedszkolaków zostało pozbawionych możliwości kontynuowania terapii w placówce wychowawczo-edukacyjnej. Problem zaczął się wraz z wprowadzeniem zmiany zapisów Karty nauczyciela.

Konkretnie chodzi o art. 10a Karty Nauczyciela, który zakłada, że w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego nauczyciele mają być zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Do tej pory dzieci miały terapię ze specjalistami, zatrudnianymi przez zewnętrzną firmę, na mocy porozumienia z przedszkolem. Teraz placówka ma trudności w interpretacji ustawy, czy psychoterapeuta jest specjalistą.

Dla chorych dzieci to trudna sytuacja, bo dzieci z autyzmem bardzo długo przyzwyczajają się do swoich terapeutów a każdy dzień bez możliwości terapii oznacza regres.

Rodzice oczekują rozwiązania problemu i proszą o interwencję. Chodzi o to, żeby MEN sprecyzował jednoznacznie: czy zatrudnieni psychoterapeuci są specjalistami.

Tymczasem rzeczniczka MEN Anna Ostrowska twierdzi, że nowy przepis jest jasny. Podkreśla, że przepis z Karty Nauczyciela dotyczy wszystkich nauczycieli, w tym także pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych czy tych, którzy pracują w niepełnym wymiarze. Wyjaśnia jednak, że są wyjątki od tej zasady. Bo jak tłumaczy "przepis art. 10a Karty Nauczyciela ma zastosowanie wyłącznie do zatrudniania nauczycieli. Nie dotyczy on natomiast innych stanowisk pracy".

Więcej: www.tokfm.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.