Dyskusja: ochrona zdrowia potrzebuje pieniędzy i strategii ich wydawania Rząd dosypie pieniedzy na zdrowie. Eksperci: same pieniądze nie wystarczą; FOT. Fotolia

We wtorek (12 września) rząd ma omówić projekt tzw. specustawy. Chodzi o korzystanie z nadzwyczajnej pomocy państwa, która ma umożliwić najbardziej potrzebne zakupy w ochronie zdrowia. Eksperci zwracają jednak uwagę, że bezrefleksyjne dorzucanie pieniędzy do systemu może nie przynieść oczekiwanych efektów.

- Większe pieniądze powinny być "na już", bo niezależnie od tego, jaki mamy system, zgadzamy się, że jest on niedofinansowany. Ale jeśli za wzrostem nakładów nie pójdą radykalne zmiany w ich wydawaniu, efektów nie będzie - zgodnie stwierdzili eksperci podczas Warsztatów Dialogu Społecznego, pt. "System ochrony zdrowia, z którego zadowoleni są pacjenci - finansowanie systemu i świadczeń”. Dyskusja odbyła się 11 września w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Głowala: prawie 600 mln na zakupy
- We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie uzgodniony projekt ustawy o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia, tzw. specustawy - poinformowała podczas spotkania w NIL wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

W projekcie, jak wcześniej informowano, zawarto "cały szereg różnych potrzeb służby zdrowia, które mogłyby być sfinansowane właśnie w taki sposób" - m.in. program dotyczący zdrowia uczniów, ale także rodzaj dotacji dla NFZ, aby np. w ramach możliwości świadczeniodawców zredukować najdłuższe kolejki, przede wszystkim do operacji zaćmy oraz endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego.

- W specustawie jest zaplanowane dokładnie 281 mln zł, które pójdą na wyposażenie przede wszystkim dużych ośrodków onkologicznych w sprzęt do kompleksowego leczenia raka piersi. Oprócz tego szpitale neonatologiczne zostaną wyposażone w sprzęt dla noworodków. Chcemy też zakupić tzw. wyposażenie gabinetów pielęgniarskich i stomatologicznych, łącznie z dentobusami, do szkół w całej Polsce - sprecyzowała Głowala.

Wiceminister poinformowała ponadto, że w resorcie zdrowia trwają prace dotyczące zapłacenia szpitalom za bieżące nadwykonania z tego roku. Zastrzegła jednak, że jest to przede wszystkim decyzja Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia.

- Prawdopodobnie w tym tygodniu, poza specustawą, Ministerstwo Zdrowia dostanie ok. 300 mln zł na sfinansowanie w tym roku drobnego zakupu sprzętu dla szpitali klinicznych - poinformowała wiceminister.

Dodała: - Tego sprzętu jest naprawdę dużo. To jest ok. 500 wniosków, które zostały złożone przez poszczególne podmioty z całej Polski. Jeszcze w tym tygodniu ruszymy z przetargami.

Katarzyna Głowala podkreśliła, że za zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia powinno iść efektywne wydatkowanie środków. Przypomniała, że planowany jest wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu 10 lat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH