Dyrektywa transgraniczna: będą opóźnienia?

Od 25 października br. zacznie obowiązywać dyrektywa transgraniczna. Zasada jest prosta: pacjent może wyjechać za granicę po poradę specjalisty, na prosty zabieg lub badanie. NFZ zwróci pieniądze według polskich stawek. Jeśli wizyta będzie droższa, różnica musi pokryć pacjent.

Komisja Europejska, przyjmując dyrektywę w 2011 roku, dała jednak krajom członkowskim prawo ograniczania ruchu pacjentów, o ile wymaga tego interes publiczny. Wiosną rząd ogłosił założenia do projektu ustawy zdrowotnej z zastrzeżeniami: na planowe leczenie za granicą trzeba mieć skierowanie, refunduje się tylko to, co jest w polskim koszyku świadczeń gwarantowanych i tylko leki z polskiej listy leków refundowanych.

Resort zdrowia ma też wyliczyć świadczenia wymagające osobnej zgody NFZ; chodzi o terapie wymagające pobytu w szpitalu co najmniej jedną noc i leczenie wysokospecjalistyczne.

Panuje opinia, że projekt ustawy będzie pisany na kolanie i nie uwzględni opinii środowiska pacjentów, zaś ostateczny kształt regulacji określą tzw. klauzule ostrożnościowe zgłaszane w czasie konsultacji międzyresortowych, szczególnie mocno przez Ministerstwo Finansów. Najprawdopodobniej jednak ustawodawca nie zdąży wdrożyć tych zmian przed 25 października.

Ustawy wciąż nie ma - przypomina Gazeta Wyborcza. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann informuje, że na razie projektu nie może pokazać oraz że rząd i Sejm nie zdołają się uporać z nowymi przepisami przed 25 października - Może się uda do końca roku - mówi. Resort zdrowia zastrzega: NFZ nie zwróci ani złotówki do czasu zmiany ustawy. I szacuje, że wymóg skierowań i zgody NFZ obniży koszt planowego leczenia Polaków za granicą do ok. 200 mln zł rocznie.

- Jednak brak przepisów w polskim prawie nie oznacza, że dyrektywa nie obowiązuje - mówi Gazecie Wyborczej ekspert ochrony zdrowia Adam Kozierkiewicz. - Owszem, do czasu przyjęcia nowych przepisów NFZ nie zwróci pieniędzy od razu po okazaniu zagranicznego rachunku, ale można się ich domagać w sądzie.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH