Dyrektor biura WHO: zdrowie jest podstawowym prawem człowieka Paulina Karwowska, dyrektor biura WHO w Polsce. Fot. PTWP

- Kiedy powstawała Światowa Organizacja Zdrowia - a był to rok 1948 - miała zupełnie inne priorytety zdrowia publicznego: pomoc rzeczową, zwalczanie chorób zakaźnych i niedoborów żywieniowych. Teraz zmaga się z narastającą otyłością, uchylaniem się od szczepień, antybiotykoopornością - mówiła Paulina Karwowska, dyrektor biura WHO w Polsce.

Wraz z ewolucją problemów zdrowotnych zmieniały się także priorytety Światowej Organizacji Zdrowia nadawane jej przez państwa członkowskie - zwróciła uwagę w poniedziałek (28 listopada) podczas konferencji ''Zdrowie publiczne - edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość'', którą zorganizowano  w Katowicach.

- Wychodzimy z takiej wizji, że zdrowie jest podstawowym prawem człowieka. Każdy powinien mieć możliwości, żeby cieszyć się najlepszym zdrowiem, żyć w środowisku sprzyjającym zdrowiu, mieć możliwość dokonywania zdrowych wyborów. Mówimy tu także o tym,  żeby rządy, organizacje międzynarodowe, a także lokalne samorządy dawały wszystkim możliwość zdrowych wyborów - wyjaśniła dyrektor Karwowska.

Wskazała, że w 2012 r. podczas konferencji na Malcie 53 państwa członkowskie regionu europejskiego przyjęły strategię ''Zdrowie 2020''.

- Dwa jej główne cele nie są czysto zdrowotne, ale obecnie istota zdrowia publicznego wychodzi poza hermetyczny sektor zdrowia. Przede wszystkim jest to zmniejszanie nierówności w zdrowiu, żeby nie było różnic w uzyskaniu najwyższego poziomu życia pomiędzy tymi, którzy są w lepszej sytuacji społeczno-ekonomicznej, a tymi, którym gorzej się powiodło. Jest to zmniejszanie nierówności zarówno między państwami, między regionami, między miastami, a także poszczególnymi dzielnicami - mówiła Paulina Karwowska.

Drugim celem międzynarodowego programu zdrowia publicznego jest współpraca międzysektorowa. - Bez niej nie ma możliwości, żeby wydłużać życie w dobrym zdrowiu. To współpraca z ministerstwem rolnictwa, edukacja, polityki społecznej oraz kwestia finansów - mechanizmy fiskalne są skuteczne w tym, czy kupimy produkt zdrowy czy będziemy się łasić na tani - kontynuowała.

- ''Zdrowie 2020'' to również promowanie zdrowia przez całe życie - od prekoncepcyjnego aż do późnej starości, zwalczanie chorób zakaźnych i niezakaźnych, systemy zdrowotne silne i stabilne - mające w założeniu powszechny dostęp do opieki zdrowotnej i zabezpieczenie na wypadek sytuacji kryzysowych i kataklizmów - tłumaczyła szefowa biura WHO.

Wspomniała też o Agendzie 2030 wprowadzonej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, a zawierającej założenia zrównoważonego rozwoju.

- Jeden z celów zrównoważonego rozwoju dotyczy zdrowia - to zdrowie przez całe życie. Jego podcele są zbieżne z celami Narodowego Programu Zdrowia: zmniejszenie śmiertelności okołoporodowej, zmniejszenie śmiertelności dzieci poniżej 5. roku życia, zmniejszenie chorób niezakaźnych, ograniczenie używania alkoholu, tytoniu, narkotyków, a także niezdrowej żywności. Ponadto poprawa zdrowia reprodukcyjnego, zwiększenie finansowania systemów ochrony zdrowia i co ważniejsze - żeby  finansowanie było stabilne - mówiła dyrektor biura WHO w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH