Dwóch posłów PO głosowało przeciw liberalizacji zakazu palenia Ustawa antynikotynowa podniosła temperaturę dyskusji na temat szkodliwości palenia.

Ci posłowie, to lekarze. Byli przeciwni wprowadzeniu poprawek łagodzących restrykcje proponowane wcześniej w ustawie antynikotynowej.

Jednym z posłów, który złamał klubową dyscyplinę jest Janina Okrągły z Prudnika. W rozmowie z Gazetą Wyborczą zaznacza, że jest nie tylko posłanką, ale i lekarzem i chce „móc spoglądać w oczy swoim pacjentom”. Uważa, że po poprawkach ustawa jest bardzo podobna do tej obowiązującej do tej pory.

–  Wprawdzie na przystankach nie można palić, ale chodziło przecież głównie o to, aby papierosy zniknęły z lokali gastronomicznych. Wycofanie się z tego jest o tyle przykre, że większość lokali już jest dla niepalących i teraz może się ta tendencja odwrócić – mówi Gazecie posłanka Okrągły.

Uważa, że ustawa dawała możliwość zadbania m.in. o zdrowie młodych ludzi, którzy spotykają się w pubach. W jej opinii, jeśli choć trochę utrudni im się palenie, nie będą mieli w przyszłości takich kłopotów ze zdrowiem, jakie mają starsi palacze. Powiedziała, że jako lekarz na co dzień spotyka się z palaczami, którzy z powodu nałogu zachorowali na raka płuc, krtani, a nawet wargi. Wielu z nich dopiero wtedy stać na refleksję i przyznają, że żałują iż wcześnej nie pomyśleli o zdrowotnych konsekwencjach.

Zdaniem posłanki Okrągłej nadzieja w Senacie, który może oddalić poprawki. Uważa, że dotyczas dyskusje o paleniu nie przebiegały „po linii partyjnej”, tylko wiekowej. Im ktoś starszy, tym bardziej był za zaostrzeniem ustawy, im młodszy, tym bardziej za liberalnym podejściem.

Obok Janiny Okrągły z klubu PO wyłamał się jeszcze jeden poseł Grzegorz Sztolcman z Częstochowy, także lekarz.

– Złożyło się na to kilka czynników. Jestem chirurgiem i w swojej pracy spotykam się często z dramatycznymi skutkami palenia papierosów. Także moje rodzinne doświadczenia, ale też i osobiste przekonanie kazały mi głosować przeciwko ustawie w takiej wersji. Uważam, że tylko szeroki zakaz jest w stanie zmienić coś w zakresie ochrony biernych palaczy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl poseł Sztolcman.

W jego opinii, przegłosowana przez sejm nowelizacja sprawi, że zdecydowana większość lokali będzie przeznaczona dla palących. Ci, którzy nie palą, będą narażeni na bierne palenie, a dla chcących rzucić palenie zabraknie zachęty: – Wielu palaczy, z którymi rozmawiałem, oczekiwało takiego zakazu. Mieli nadzieję, że zmusi ich on chociaż do ograniczenia palenia papierosów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH