Drawsko Pomorskie: warunki sanitarne - jak to na poligonie

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej nie dostrzegła nieprawidłowości w poziomie zapewnianych warunków sanitarnych oraz zabezpieczenia medycznego na poligonie w Drawsku Pomorskim.

O sprawie pisały media, powołując się na raport służbowy z początku listopada br. sporządzony przez lekarza wojskowego, w którym wskazuje on na niedociągnięcia w zakresie opieki zdrowotnej nad żołnierzami, jakie miały miejsce na poligonie. Chodziło m.in. o awarię nagrzewnicy i hospitalizowanie z powodu podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla 14 żołnierzy.

– W związku z publikacją na portalu TVN24.pl musieliśmy bardzo precyzyjnie przedstawić parlamentarzystom z Komisji Obrony Narodowej wszelkie okoliczności dotyczące poruszanych w tym artykule wątków. Przedstawiliśmy stanowisko Dowództwa Wojsk Lądowych, które zostało wypracowane na podstawie różnego rodzaju kontroli, w tym niezależnych kontroli zewnętrznych przeprowadzonych przez Wojskowe Ośrodki Medycyny Prewencyjnej w Bydgoszczy i Gdyni – mówi portalowi rynek zdrowia.pl ppłk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych.

Na podstawie otrzymanych dokumentów oraz wyników kontroli komisja sejmowa nie podzieliła zarzutów przedstawianych w mediach. Jak stwierdza rzecznik DWL, sprawa jest zamknięta.

– Komisja przedstawiła swoją opinię na ten temat, nie dopatrzyła się nieprawidłowości. Jednym z istotnych argumentów przemawiających za takimi wnioskami był i ten, że mówiliśmy o zdarzeniach na poligonie wojskowym przygotowującym żołnierzy do działania w sytuacjach ekstremalnych, wręcz wojennych – stwierdza Szulejko.

Zdaniem rzecznika stała baza socjalno-bytowa w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim spełnia wszelkie wymagania oraz warunki regulowane przepisami bezpieczeństwa, a ich stan sanitarno-higieniczny nie budzi zastrzeżeń.

– Owszem, powstają bieżące meldunki, raporty i notatki, które dostarczają wniosków do bieżącej pracy i poprawiania tego, co wymaga doskonalenia – zaznacza ppłk Tomasz Szulejko.

Jak przypomina nasz rozmówca, żołnierze zawodoi są objęci, jak każdy obywatel, ochroną zdrowia w ramach systemu NFZ. Podstawowa opieka medyczna jest organizowana przez służbę zdrowia jednostki wojskowej. W zakresie obowiązków lekarza jednostki leży to, aby zadbać o podstawowy sposób zabezpieczenia szkolenia poligonowego. Jeśli zaistnieje konieczność, żołnierzom ćwiczącym na poligonie udzielana jest pomoc specjalistyczna w najbliższej, odpowiedniej placówce szpitalnej – w przypadku poligonu drawskiego – w szpitalu w 107 Szpitalu Wojskowym w Wałczu.

Więcej: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH