
Pacjenci mają prawo wiedzieć, jakie wyniki leczenia są osiągane w poszczególnych ośrodkach. Oczywiście proces udostępniania takich danych wymaga czasu i musi m.in. uwzględniać specyfikę różnych placówek - mówi w wywiadzie dla magazynu Rynek Zdrowia dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka*, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia i dyrektor Center of Value Based Healthcare Uczelni Łazarskiego.
Rynek Zdrowia: - Center of Value Based Healthcare (CoVBHC) Uczelni Łazarskiego zapowiada, między innymi, identyfikowanie - wspólnie ze wszystkimi interesariuszami systemu - kluczowych mierników wartości zdrowotnej. Jakie to mierniki?
Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka: - To jedno z głównych wyzwań, jakie musimy podjąć w najbliższej przyszłości, czyli - zgodnie z założeniami autorów koncepcji Value Based Healthcare (VBHC - opieka zdrowotna oparta o wartości) - zintegrować się w celu wspólnej pracy nad transformacją systemu z modelu skoncentrowanego na procedurze, do modelu skoncentrowanego na efekcie leczenia.
Ta praca ma doprowadzić do konsensusu - jakimi miernikami powinniśmy się posługiwać w ocenianiu wyników, o których osiągnięcie wspólnie zabiegamy, i na których monitorowanie, analizowanie i porównywanie jesteśmy otwarci, a także mentalnie gotowi.
Podczas różnych debat, konferencji czy kongresów zazwyczaj bardzo mocno wybrzmiewa głos i perspektywa świadczeniodawców. Natomiast prof. Michael Porter (ekonomista z Harvard Business School, propagator idei VBHC - przyp. red.) podkreśla, że system nakierowany na wartość zdrowotną za miarę tejże wartości przyjmuje to, czego najbardziej oczekuje pacjent.
Dlatego dyskusja na temat mierników wartości zdrowotnej musi być prowadzona z udziałem pacjentów, klinicystów, świadczeniodawców, płatników, dostawców technologii.
- Takie dyskusje dotyczą m.in. wdrożenia w Polsce modelu VBHC w kompleksowej opiece bariatrycznej?
- Tak, od ponad roku moderujemy dyskusję nad kompleksowym i koordynowanym modelem opieki nad pacjentami chorymi na otyłość, dla którego czasem jedyną opcją terapeutyczną jest leczenie chirurgiczne.
O sukcesie takiej terapii decydować będzie dobre przygotowanie pacjenta do zabiegu, integrujące wielu specjalistów, np. dietetyka, internistę, psychologa, chirurga bariatrycznego. Proces nie kończy się na samej operacji, wymaga wielomiesięcznej opieki po zabiegu, której rezultatem powinien być trwały spadek masy ciała i ustabilizowanie parametrów metabolicznych.
Wiemy przecież, że otyłość olbrzymia generuje wiele chorób towarzyszących, m.in. kardiologicznych i diabetologicznych, stanowiących ogromny problem dla pacjenta. Możliwe jest ustalenie mierników, które pozwolą na monitorowanie efektów leczenia i - być może - wprowadzenie nowoczesnego modelu płacenia za efekt (ang. Pay for Performance), zapewniając wcześniej pacjentom dostęp do kompleksowej opieki.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 08:16 MZ: prof. Piotr Czauderna rezygnuje ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych
- 08:03 Najstarszy pacjent z Podkarpacia, któremu wystawiono e-receptę ma 107 lat
- 07:31 Prof. Budzyński: chirurgiczne leczenie otyłości często ratuje życie
- 05:59 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- WT, 21:15 Wieluń: Adam Stachera zostanie wicedyrektorem szpitala
- WT, 20:09 Ambasador Węgier: poziom szkolenia medycznego sił specjalnych w Polsce jest wysoki
- WT, 19:16 Tomaszów Lubelski: szpital więcej zapłaci za chustę pozostawioną w brzuchu
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 3 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 4 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 5 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 6 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
- 7 Epidemia odry na Samoa, Nowa Zelandia wysyła trumny dla dzieci
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych