
Powszechny dostęp do procedury in vitro, wspólna negocjacja cen leków czy jednakowy dla całej Unii Europejskiej kalendarz szczepień zakłada "plan Arłukowicza". Sześć jego punktów przedstawił we wtorek (14 maja) w Szczecinie kandydat KE do europarlamentu poseł PO-KO Bartosz Arłukowicz.
- Chciałbym, żeby w Europie stworzono przepisy, które zagwarantują obywatelom Europy, mieszkańcom Europy równy dostęp do wszystkich nowoczesnych świadczeń medycznych - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej startujący w eurowyborach z drugiego miejsca listy Koalicji Europejskiej w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim Bartosz Arłukowicz. Wyjaśnił, że chodzi o zapobieżenie próbom "ustawowego ograniczenia dostępu do nowoczesnych metod leczenia, jaką jest na przykład in vitro".
Poseł PO-KO podkreślił, że chodzi o stworzenie "europejskich standardów" procedur medycznych, które miałyby zapobiec sytuacji, w której "przesiąknięty ideologią" rząd, "na podstawie przeprowadzanych przez siebie przepisów prawnych w taki czy inny sposób ogranicza dostęp do tej metody".
Jako drugi punkt planu Arłukowicz przedstawił europejski program onkologiczny, który miałby być wzorowany na wprowadzonym w Polsce w 2015 r. pakiecie onkologicznym. Ma polegać na płaceniu bez limitu pod warunkiem zdiagnozowania i rozpoczęcia leczenia pacjenta w określonych terminach.
Kolejną propozycją Arłukowicza jest europejski system regulacji cen leków dla państw wyrażających taką wolę. Poseł nazwał go "merytorycznie bardzo trudnym zadaniem".
- Trzeba zbudować w Europie mechanizmy, które pozwolą na wspólne negocjowanie przez państwa członkowskie cen leków dla państw Unii Europejskiej - powiedział. Jak wyjaśnił, pozwoliłoby to na obniżenie cen leków "nie tylko w poszczególnych państwach, tak, jak to się stało w Polsce", ale także "we wszystkich krajach członkowskich".
Arłukowicz chciałby też wprowadzenia w Unii przepisów standaryzujących obowiązkowe szczepienia dla dzieci. - Chciałbym, żeby wprowadzono europejski szablon szczepień, kalendarz szczepień dla dzieci, w których znalazłyby się także szczepienia, do których niektóre państwa członkowskie czy niektóre dzieci dzisiaj dostępu nie mają, bądź jest to dostęp odpłatny - mówił Arłukowicz. Wyjaśnił, że chodzi o szczepienia dla niemowląt przeciwko meningokokom B i C oraz rotawirusom.
Jak zaznaczył, chciałby też zostać "ambasadorem przedsiębiorców" województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Zadeklarował, że co dwa miesiące "będą się odbywały odprawy gospodarcze w poszczególnych dziedzinach życia gospodarczego przedsiębiorców z naszego regionu". Ma to ułatwić współpracę z partnerami europejskimi.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 18:37 Raport: jak przygotować opiekę zdrowotną i lekarzy do zmian klimatycznych?
- 18:06 Ruda Śląska: izba przyjęć Szpitala Miejskiego otwarta po przebudowie
- 17:51 Radio Szczecin: śledztwo ws. korupcji w Szpitalu Zdunowo
- 17:07 Warszawa: nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu
- 16:48 Gdańsk: kryzys chwilowo zażegnany, psychiatrzy zostają w szpitalu
- 16:08 Radom: szpitalowi udało się znaleźć lekarzy, nie trzeba zawieszać chirurgii
- 15:52 Badania: wysiłek fizyczny „odmładza” układ nerwowy
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 3 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 4 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 5 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 6 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
- 7 Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych