Donald Tusk: wątpliwości ws. in vitro rozstrzygnie ustawa

Czy mrożenie lub niszczenie zarodków będzie dozwolone czy nie, rozstrzygnie ustawa. Program zdrowotny wskaże kliniki gwarantujące przechowywanie zarodków, co podniesie ich ochronę - ocenił w poniedziałek (22 października) premier Donald Tusk.

- Od rozstrzygnięcia aksjologicznych wątpliwości ws. in vitro będzie ustawa - zapewnił premier dodając, że ma nadzieję, iż posłom uda się ją wreszcie uchwalić. Jak podkreślił, dzisiejszy brak uregulowań prawnych w kwestii in vitro jest rozwiązaniem "skrajnie liberalnym w złym tego słowa znaczeniu". - Jest czymś niepokojącym, że wycięcie migdałków jest opisane procedurą medyczną, a zabieg in vitro nie ma takich regulacji - dodał. 

Według premiera, finansowany przez państwo program zdrowotny ma za zadanie opisać, co w jego ramach można robić z wytworzonymi zarodkami. Jak podkreślił Tusk, obecnie nie ma tu żadnych ograniczeń - można je mrozić i przechowywać, można też niszczyć. 

Szef rządu wyjaśnił, że program zdrowotny wskaże ośrodki, które będą w stanie udokumentować - np. poprzez umowy podpisane z przygotowanymi do tego instytucjami - że zarodek, który nie został wykorzystany, będzie zamrożony i "będzie bezpiecznie czekał na szansę adopcji lub wykorzystania przez dawców". 

Premier podkreślił, że w ten sposób - nie mając ustawy o in vitro - państwo będzie jednak w stanie oddziaływać na "radykalne zwiększenie bezpieczeństwa takiego zarodka w porównaniu do status quo". Premier ocenił, że choć zapisy z programu nie będą dotyczyły komercyjnej sfery stosowania metody in vitro, to jednak zakłada się, że finansowanie programu przez państwo spowoduje, że "przygniatająca większość procedur będzie się odbywała zgodnie z zasadami opisanymi w programie" - dodał. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH