Domy Pomocy Społecznej stają przed dylematem: oszczędzać na żywieniu, czy na lekach?

Od początku br. niejasna pozostaje sytuacja prawna dotycząca współpracy aptek z Domami Pomocy Społecznej. Niektóre DPS-y rozważają zmniejszenie racji żywnościowych dla podopiecznych. Tylko w ten sposób będzie je stać na zakup leków.

Według ustawy refundacyjnej, apteki zaopatrujące DPS-y na podstawie podpisanych wcześniej umów, łamią prawo. Tymczasem w większości przypadków umowy podpisane zostały jeszcze przed wejściem w życie ustawy refundacyjnej i nadal obowiązują.

Problem w tym, że określone w nich ceny leków różnią się od cen wyznaczonych na liście leków refundowanych. Według radia TokFm, jeśli okaże się, że ustawa refundacyjna w tym przypadku obowiązuje, DPS-y znajdą się w bardzo trudnej sytuacji. Skoro ceny są sztywne, oznacza to, że apteki nie mogą dawać żadnych upustów. Różnica kosztowa dla DPS-ów będzie duża. 

O problemie portal rynekzdrowia.pl informował już na początku lutego. Jak wynika z naszych ustaleń, wraz z wejściem w życie ustawy refundacyjnej nastąpiło usztywnienie cen leków refundowanych, zatem DPS-y stanęły przed problemem znacznego wzrostu cen specyfików, które do końca ub. r. dostępne były dla nich za symboliczną opłatę lub nawet za darmo.

Ponadto zawężenie wskazań dla wielu leków powoduje wypisywanie tych substancji z odpłatnością 100 proc. Aby prowadzić dalej współpracę z DPS-em na dotychczasowych zasadach, apteka musiałaby złamać przepisy ustawy refundacyjnej lub prawa o zamówieniach publicznych.

Czytaj. Pomiędzy ustawą refundacyjną a prawem zamówień publicznych: zapomniano o DPS-ach?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH