Dolnośląskie: przygotowania do prac nad mapami potrzeb zdrowotnych - w toku Fot. Archiwum

Ministerstwo Zdrowia chce skoordynować starania placówek ochrony zdrowia o nowy sprzęt, aby dostosować jego zakupy do rzeczywistych potrzeb mieszkańców poszczególnych regionów. Ma to zahamować wyścig "zbrojeń sprzętowych" pomiędzy szpitalami, które w polityce zakupowej kierują się często lokalnymi ambicjami.

Inwestycje szpitali mają być zatem zależne od realnych, bieżących potrzeb mieszkańców na podstawie tzw. regionalnej mapy potrzeb medycznych. Efektem braku takiej koordynacji jest obecnie sytuacja, w której nowoczesne i bardzo drogie urządzenia są wykorzystane jedynie w niewielkim stopniu.

Każdy nowy zakup sprzętu dla szpitala, remont czy budowa nowej placówki, każde unijne dofinansowanie i kontrakt z NFZ mają być realizowane na podstawie aktualizowanego co pięć lat zestawienia, tzw. regionalnej mapy potrzeb.

Diagnozowaniem rzeczywistych potrzeb sprzętowych w danym regionie zajmą się wojewodowie. We współpracy z ekspertami będą zbierać dane epidemiologiczne, demograficzne i te z rejestru placówek medycznych.

Czytaj także: Mapy potrzeb zdrowotnych: narzędzie diagnozy i prognozy czy zarządzania

- W województwie dolnośląskim trwają prace nad powołaniem Wojewódzkiej Rady do spraw Potrzeb Zdrowotnych. W ostatnim czasie wojewoda dolnośląski skierował wnioski do wskazanych w ustawie instytucji, o wskazanie kandydatów do prac w tej Radzie. Po jej powołaniu możliwe będzie określenie harmonogramu prac nad stworzeniem mapy i terminu zakończenia - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marta Libner, kierownik Biura Prasowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz powołał zespół doradczy, który zajmuje się między innymi przeprowadzaniem analizy dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej w regionie, analizą specyfiki w tym względzie potrzeb społeczności lokalnych, opracowaniem procedur zapewniających równy dostęp doświadczeń oraz kompleksową ich realizację dzięki zintegrowaniu podmiotów leczniczych. W czwartek (2 kwietnia) o godz. 13 grupa ekspertów zbierze się po raz kolejny.

Wśród specjalistów wybranych do zespołu przez wojewodę są osoby ściśle związane z ochroną zdrowia i polityką społeczną regionu. Przewodniczącym zespołu jest Piotr Kollbek, zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, a wśród członków znaleźli się m.in. Robert Korzeniowski (dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego), Jarosław Maroszek (dyrektor departamentu polityki zdrowotnej urzędu marszałkowskiego), Wincenty Mazurec (dyrektor wrocławskiego pogotowia), a także dyrektorzy szpitali, ordynatorzy oddziałów, konsultanci z zakresu poszczególnych dziedzin medycyny, pielęgniarstwa czy farmacji oraz przedstawiciele NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH