Dokąd zmierzasz medycyno rodzinna? 20 lat minęło

Specjalność ta wymaga zmian, ponieważ jej rola w systemie ochrony zdrowia jest podważana i niedoceniana - taką opinię przedstawili lekarze rodzinni i eksperci w Pałacu Prezydenckim podczas niedawnego seminarium z okazji 20-lecia medycyny rodzinnej w Polsce. Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński potwierdził natomiast, że resort pracuje nad standardami dla medycyny rodzinnej oraz nad usprawnieniem systemu jej finansowania.

Maciej Piróg, doradca prezydenta RP przyznaje, że rola podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w systemie ochrony zdrowia jest podważana. Jego zdaniem trzeba tę tendencję odwrócić.

Zobacz: Doradca prezydenta RP: system powinien opierać się na POZ

Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta zapewnia, że dla głowy państwa rola lekarza rodzinnego w opiece zdrowotnej jest niezwykle istotną kwestią. Przyznaje jednocześnie, że początkowe wyobrażenia o miejscu POZ w systemie nie zostały w pełni zrealizowane.

- Chcielibyśmy, żeby znalazły się ścieżki, które pozwoliłyby wzmocnić rolę lekarza rodzinnego w systemie - mówiła Irena Wóycicka.

Podkreśla, że istnieje potrzeba wzmocnienia oddziaływania i kontaktu lekarza POZ z pacjentem nie tylko chorym, ale też tym, który chce żyć w zdrowiu, szczególnie w kontekście zmian demograficznych w naszym kraju. Przypomina też o konieczności stworzenia ustawy o zdrowiu publicznym, która skoordynowałaby działania różnych partnerów w profilaktyce zdrowotnej. Jej zdaniem w tym projekcie, nad którym pracuje minister zdrowia, powinno się znaleźć istotne miejsce dla lekarzy rodzinnych.

- Prezydent oczekuje tej ustawy. Ma nadzieję, że będzie procedowana jeszcze w tej kadencji Sejmu - informowała Irena Wóycicka podczas spotkania z lekarzami.

POZ to "chłopiec do bicia"?
Paulina Miśkiewicz, dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce (WHO) przypomina, że POZ staje się ogromnym sukcesem, gdy jest implementowana jako fundament systemu ochrony zdrowia. Warto przy tym brać pod uwagę, że POZ stanowi filar systemów ochrony zdrowia w państwach rozwiniętych, gdzie poziom zdrowia jest wysoki.

- Według WHO podstawowa opieka zdrowotna jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek - stwierdziła Paulina Miśkiewicz.

Według niej kryzys ekonomiczny, który w ostatnich latach dotknął także obszarów opieki zdrowotnej, skłonił wiele krajów do analizy efektywności wydatkowanych pieniędzy.

- Region europejski podszedł poważnie do problemu i jedną z głównych konkluzji było alokowanie do POZ i otwartej opieki specjalistycznej części wydatków przeznaczanych na lecznictwo szpitalne - mówi Miśkiewicz. Podkreśla jednocześnie, że - jak wynika z analiz WHO - ponad 90 proc. problemów zdrowotnych może być rozwiązane na poziomie POZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH