Dokąd zmierza opieka długoterminowa? Dyskusja nas nie ominie Opieka długoterminowa nad starszym pokoleniem Polaków stanie się niebawem wielkim wyzwaniem dla polityków zdrowotnych.

Oszczędności, jakich zmuszony był poszukać NFZ nie pozostaną bez wpływu na funkcjonowanie placówek opieki długoterminowej. Z drugiej strony wywołały i dodały temperatury dyskusji, której od dawna unikano - na temat organizacji opieki nad niesprawnymi ludźmi w podeszłym wieku.

Zakłady opiekuńczo-lecznicze monitują: stawki za opiekę nad pacjentami są za niskie. Podobne sygnały dochodzą z hospicjów i domów pomocy społecznej. Zarządzający hospicjami, ZOL i DPS twierdzą, że jeżeli nic w tej materii się nie zmieni, będą musieli zmniejszać ilość łóżek, aby jak najdłużej wegetować i nieść pomoc nielicznym, chociaż potrzeby są ogromne.

Lekarze geriatrzy twierdzą, że rozumieją konieczność zaciśnięcia pasa w sytuacji, gdy przewidywane wpływy do kasy NFZ okazać się mogą wyraźnie niższe niż w minionym roku. Wskazują jednak przy tej okazji, że to właśnie osoby starsze, obok dzieci, kobiet w ciąży i niepełnosprawnych, są tą grupą społeczną, która wymaga szczególnej troski. Jeśli jej zabraknie, może to doprowadzić do dalszego poszerzania się kręgu ludzi wykluczonych ze społeczeństwa.

Syndrom siwiejącej starości
– Stosunek do osób starszych jest pewnym odzwierciedleniem demokratycznej dojrzałości społeczeństwa – uważa dr Jarosław Derejczyk, wojewódzki konsultant w dziedzinie geriatrii w woj. śląskim. Dodaje, że stawka wynosząca w zakładzie opiekuńczym 70 zł za osobodzień, to za mała kwota.

Można przypuszczać, że i bez tegorocznych kłopotów wywołanych spowolnieniem gospodarczym, niedofinansowanie opieki długoterminowej będzie narastało – to głównie z powodu zjawiska tzw. siwienia starości, czyli przyśpieszonego wzrost grupy osób po 80 roku życia z najwyższymi wskaźnikami niesprawności.

Sytuacja finansowa placówek prowadzących opiekę długoterminową jest trudna, podobnie jak wielu szpitali, bo wszystkie działają w systemie ochrony zdrowia, który cierpi na niedostatek środków. Dodatkowo jednak opieka geriatryczna jest tą dziedziną medycyny, która organizacyjnie nadal pozostaje w powijakach.

Gdzie te standardy?
– Zakończenie prac na ustawą pielęgnacyjną, której gotowy projekt od prawie dwóch lat nie może wyjść z fazy uzgodnień, ustalenie norm opisujących standardy opieki długoterminowej oraz wprowadzenie konsultantów wojewódzkich w tej dziedzinie, co da możliwość nadzoru – doktor Derejczyk wymienia najpilniejsze działania jakie należy podjąć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH