Dodatkowe 3 procent wartości kontraktu zachęci do podnoszenia jakości świadczeń?

Finansowe premiowanie wysokiej jakości usług medycznych oraz określenie przez Agencję Taryfikacji, czym jest gotowość placówki do udzielania świadczeń, którą powinien uwzględniać NFZ podczas kontraktowania. Wprowadzenie m.in. takich regulacji zapowiada resort zdrowia za sprawą dwóch z sześciu projektów ustaw, którymi ma zająć się Sejm w nowej kadencji.

Planowane przez ministerstwo rozwiązania były przedmiotem jednej z sesji podczas VII Forum Rynku Zdrowia (24-25 października 2011 r.). Dyskusja dotyczyła projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia oraz zmiany ustawy o świadczeniach - w zakresie dotyczącym m.in. rachunku kosztów i powołania Agencji Taryfikacji Świadczeń Opieki Zdrowotnej.

Francuski przykład
Pierwszy z projektów określa m.in.:
• zasady funkcjonowania systemu monitorowania i oceny jakości świadczeń
• zasady funkcjonowania, organizację i zadania Agencji ds. Jakości w Ochronie Zdrowia i Rady Akredytacyjnej przy prezesie Agencji
• wewnętrzny system zarządzania jakością
• system akredytacji w ochronie zdrowia
• zasady przeprowadzania przez Agencję zewnętrznej oceny świadczeniodawców przez Agencję.

W obszernym uzasadnieniu projektu tej ustawy (w ramach konsultacji zostanie umieszczony na stronie Ministerstwa Zdrowia) powołano się m.in. na przykład Francji, gdzie wprowadzono obowiązek uzyskania akredytacji - jako warunek dopuszczający do kontraktowania w ramach systemu publicznego.

„W Polsce nie prowadzi się jednolitej i uporządkowanej polityki mierzenia i promowania jakości w ochronie zdrowia” - czytamy w uzasadnieniu.

To musi kosztować
- Dobrze, że powstał projekt tej ustawy. Jednak wydaje się, że pewne akredytacje powinny być elitarne, bo gdyby były powszechne, mogłyby doprowadzić do obniżenia standardów - mówiła podczas debaty na VII Forum Rynku Zdrowia Agnieszka Pachciarz, prezes zarządu Pleszewskiego Centrum Medyczne Sp. z o.o.

I dodała: - Mam nadzieję, że tym, którzy jakość podnoszą, będzie się lepiej płacić. Ponieważ jakość kosztuje i to dużo.

- W projekcie ustawy jest zapis, że jeżeli ktoś osiągnie poziom akredytacji wymagany przez Agencji ds. Jakości, będzie otrzymywał dodatkowe 3 proc. wartości kontraktu z NFZ - zaznaczył wiceminister zdrowia Cezary Rzemek. - Chodzi o to, żeby stać nas było na inwestowanie w jakość. To będzie wiązało się także z bezpieczeństwem pacjentów, ale i lekarzy.

Zacznie się wielkie liczenie?
Druga z omawianych w trakcie panelu ustaw - o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej - dotyczy m.in.:
• standardu rachunku kosztów
• taryfy świadczeń
• utworzenia Agencji Taryfikacji Świadczeń Opieki Zdrowotnej
• wyboru grupy świadczeniodawców spełniających określone kryteria (rzetelność i spójność przekazywanych danych)
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH