Do solarium pójdą tylko pełnoletni?

Polska jest jedynym krajem UE, w którym dzieci mogą bez żadnych ograniczeń korzystać z solariów. W efekcie rośnie liczba zachorowań na czerniaka u młodych osób - przypomina Rzeczpospolita.

Ocenia się, że w naszym kraju na czerniaka może zapadać nawet ok. 5 tys. osób rocznie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2010 r. zachorowało ok. 1200 mężczyzn i 1350 kobiet. To blisko trzy razy więcej niż 30 lat temu. Choruje dwa razy więcej młodych mężczyzn i kobiet (w wieku 20-44 lat) niż w latach 80. ubiegłego wieku.

Dlatego onkolodzy wspólnie z parlamentarzystami kilka dni temu rozpoczęli prace nad przepisami, które zakazałyby niepełnoletnim korzystania z łóżek do opalania.

Pod znakiem zapytania o bezpieczeństwo stoi także korzystanie z solariów przez dorosłych. W Polsce w 2013 r. Inspekcja Handlowa sprawdziła 103 urządzenia opalające w 66 salonach opalania, zakładach kosmetycznych, fryzjerskich i gabinetach masażu. Ustalono, że 35 proc. skontrolowanych urządzeń opalających przekracza dopuszczalny poziom promieniowania lamp.

Czytaj: UOKiK: 35 proc. solariów nie spełnia norm emisji promieniowania UV

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło braku obowiązkowego ostrzeżenia przed negatywnymi dla zdrowia skutkami. Zgodnie z normą europejską, w każdym solarium powinny znaleźć się takie informacje.

W 36 urządzeniach (35 proc. skontrolowanych) stwierdzono przekroczony poziom promieniowania UV - nawet do 3,5 krotnego przekroczenia parametru normy. W porównaniu z 2011 r. poprawiło się jednak bezpieczeństwo opalających się - podczas poprzedniej kontroli z powodu przekroczenia promieniowania UV zakwestionowano 75 proc. zbadanych łóżek. Wykryty wówczas największy poziom promieniowania aż pięciokrotnie przewyższał dopuszczalną normę.


CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH