Do solarium pójdą tylko pełnoletni?

Polska jest jedynym krajem UE, w którym dzieci mogą bez żadnych ograniczeń korzystać z solariów. W efekcie rośnie liczba zachorowań na czerniaka u młodych osób - przypomina Rzeczpospolita.

Ocenia się, że w naszym kraju na czerniaka może zapadać nawet ok. 5 tys. osób rocznie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2010 r. zachorowało ok. 1200 mężczyzn i 1350 kobiet. To blisko trzy razy więcej niż 30 lat temu. Choruje dwa razy więcej młodych mężczyzn i kobiet (w wieku 20-44 lat) niż w latach 80. ubiegłego wieku.

Dlatego onkolodzy wspólnie z parlamentarzystami kilka dni temu rozpoczęli prace nad przepisami, które zakazałyby niepełnoletnim korzystania z łóżek do opalania.

Pod znakiem zapytania o bezpieczeństwo stoi także korzystanie z solariów przez dorosłych. W Polsce w 2013 r. Inspekcja Handlowa sprawdziła 103 urządzenia opalające w 66 salonach opalania, zakładach kosmetycznych, fryzjerskich i gabinetach masażu. Ustalono, że 35 proc. skontrolowanych urządzeń opalających przekracza dopuszczalny poziom promieniowania lamp.

Czytaj: UOKiK: 35 proc. solariów nie spełnia norm emisji promieniowania UV

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło braku obowiązkowego ostrzeżenia przed negatywnymi dla zdrowia skutkami. Zgodnie z normą europejską, w każdym solarium powinny znaleźć się takie informacje.

W 36 urządzeniach (35 proc. skontrolowanych) stwierdzono przekroczony poziom promieniowania UV - nawet do 3,5 krotnego przekroczenia parametru normy. W porównaniu z 2011 r. poprawiło się jednak bezpieczeństwo opalających się - podczas poprzedniej kontroli z powodu przekroczenia promieniowania UV zakwestionowano 75 proc. zbadanych łóżek. Wykryty wówczas największy poziom promieniowania aż pięciokrotnie przewyższał dopuszczalną normę.


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH