Do ministra Radziwiłła trafiło 25 postulatów Naczelnej Rady Lekarskiej Według szefa resortu zdrowia postulaty NRL pokazują, że samorząd lekarski to ważny podmiot demokratycznego państwa prawa. Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Przywrócenie stażu podyplomowego dla lekarzy, odbiurokratyzowanie ich pracy i zmiana systemu refundacji leków - to niektóre ze zmian oczekiwanych przez samorząd lekarski, których wykaz otrzymał w piątek (4 grudnia) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Naczelna Rada Lekarska przygotowała swoje liczące 23 strony pismo do ministra, który uczestniczył 4 grudnia w posiedzeniu NRL, w reakcji na jego list, w którym w pierwszych dniach urzędowania zwrócił się o wskazanie zmian, mogących polepszyć funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.

Więcej: Apel nr 12/15/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 4 grudnia 2015 r.
do Ministra Zdrowia w sprawie kierunków zmian systemu opieki zdrowotnej, zasad wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty oraz kształcenia przed i podyplomowego w tych zawodach

NRL zaapelowała m.in. o przywrócenie stażu podyplomowego, zmiany dotyczące specjalizacji, poszerzenie programów profilaktycznych, zmianę systemu refundacyjnego oraz rewizję przepisów dotyczących tzw. pakietu onkologicznego. Podejmowanie działań w tych obszarach minister zapowiedział już w ostatnich dniach.

Zwróciła się ponadto także m.in. o odbiurokratyzowanie pracy lekarza, zapewnienie należytej ochrony tajemnicy lekarskiej, powołanie instytucji koronera oraz o liberalizację przepisów dotyczących możliwości zatrudniania lekarza i lekarza dentysty w praktyce innego lekarza.

Rada zaproponowała też m.in. inną wycenę świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, zaprzestanie ustalania standardów medycznych w formie rozporządzenia MZ oraz zmiany przepisów dotyczących list oczekujących.

Minister ocenił podczas piątkowej konferencji, że postulaty NRL pokazują, że "samorząd lekarski to nie roszczeniowa organizacja zabiegająca o interesy lekarzy, tylko ważny podmiot demokratycznego państwa prawa, który troszczy się o jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjentów".

Szef resortu zdrowia powiedział, że będzie podejmował działania zmierzające do ograniczenia biurokratyzacji nakładanej na lekarzy, bo - jak mówił - ogranicza ona ich czas, jaki mogą poświecić pacjentom.

Dodał, że planowane jest odchodzenie od systemu opartego o wynagradzanie za pojedyncze procedury medyczne do modelu opieki skoordynowanej.

- To może oznaczać, że nacisk na raportowanie każdego niemal ruchu, który został wykonany, będzie mniejszy - wskazał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH