Diagności laboratoryjni zadowoleni z deklaracji ministra zdrowia: laboratoria integralną... - Publiczna deklaracja ministra Radziwiłła, że medyczne laboratoria diagnostyczne będą integralną częścią szpitala bardzo nas cieszy - mówi Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Fot. Archiwum

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych z zadowoleniem przyjęła deklarację ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o podjęciu starań zatrzymania dalszego wyprowadzania medycznych laboratoriów diagnostycznych ze szpitali.

Jak przypomina Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych od dawna zabiega o prawne uregulowanie tej kwestii, prowadząc szeroko zakrojoną akcję informacyjną zarówno wśród polityków (posłów, senatorów, przedstawicieli władz samorządowych), jak i społeczeństwa.

Zdaniem KRDL, pozostawienie medycznych laboratoriów diagnostycznych w strukturach szpitala jest niezbędnym elementem zapewnienia pacjentom właściwej opieki medycznej, gdyż umożliwia dyrekcji szpitala pełny i bezpośredni nadzór nad jakością wykonywanych w nim badań oraz nad właściwym przechowywaniem i utylizacją pobranego od pacjentów materiału, znacząco wpływa też na udział i zaangażowanie diagnostów w prace szpitalnych zespołów terapeutycznych i jakościowych, w tym zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych.

- Dzisiejsza (28 marca - przyp. red.) publiczna deklaracja ministra Radziwiłła, że medyczne laboratoria diagnostyczne będą integralną częścią szpitala bardzo nas cieszy - zapewnia Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. - Zwłaszcza, że z wypowiedzi ministra jasno wynika, iż z dużym zrozumieniem podszedł do naszych argumentów i przedstawianych analiz.

Prezes Puacz dodaje, że jako lekarz praktyk ma świadomość roli medycznego laboratorium i pracy diagnostów w zapewnianiu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta.

- Wierzymy, że ''słowo stanie się ciałem'' i kwestia ta zostanie już niebawem uregulowana poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów w szczegółowych rozporządzeniach oraz w nowelizowanej ustawie o diagnostyce laboratoryjnej, nad którą pracuje niedawno powołany przez ministra zdrowia zespół ekspertów - mówi prezes KRDL.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH