Diagności laboratoryjni przed MZ, zaniepokojeni sygnałami o ich zawodzie Diagności laboratoryjni zorganizowali pikietę przed siedzibą resortu zdrowia. Fot. archiwum

Diagności laboratoryjni są zaniepokojeni docierającymi do nich sygnałami o możliwości rozszerzenia katalogu osób wykonujących ten zawód medyczny. W poniedziałek (31 sierpnia) zorganizowali pikietę przed siedzibą resortu zdrowia.

Z informacji przekazanych mediom przez organizatorów wynika, że w poniedziałek m.in. tym tematem ma zająć się Rada Nauki przy ministrze zdrowia. Rzecznik MZ Krzysztof Bąk potwierdził PAP, że Rada zbiera się w dniu, ale o przebiegu posiedzenia będzie mógł wypowiedzieć się po jego zakończeniu.

Diagności wyjaśniają, że postanowili zorganizować akcję informacyjną, by dzięki niej przybliżyć członkom Rady Naukowej i społeczeństwu znaczenie swojej pracy, odpowiedzialność spoczywającą na diagnostach laboratoryjnych i konieczność wiedzy merytorycznej, którą obecnie zdobywa się na 5-letnich studiach prowadzonych przez uczelnie medyczne.

- Osoby pracujące w medycznym laboratorium diagnostycznym muszą mieć wykształcenie medyczne. Polska jako jedno z pierwszych państw zaczęła kształcenie na kierunku medycyna laboratoryjna - analityka medyczna, przygotowując pracowników medycznych do wykonywania badań, interpretacji wyników, współpracy z lekarzem i opieki diagnostycznej nad pacjentem. Pod wpływem uczelni przyrodniczych ministerstwo zdrowia zastanawia się, czy nie dopuścić do zawodu osoby z wykształceniem przyrodniczym - powiedziała prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych dr Elżbieta Pułacz. W gronie tych osób wskazała m.in. biologów, biotechnologów, mikrobiologów.

W akcji przed gmachem MZ uczestniczą przedstawiciele samorządu diagnostów laboratoryjnych, członkowie Krajowego Związku Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, diagności laboratoryjni oraz studenci kierunku analityka medyczna/medycyna laboratoryjna uniwersytetów medycznych. Pikietujący rozdają ulotki; wśród haseł na transparentach widnieją m.in.: "nie dla polityki w świecie diagnostyki", "do dobrego wyniku trzeba wiedzy urzędniku" oraz "operacja wykonana przez rzeźnika, badanie wykonane przez przyrodnika".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH