Diagności apelują do polityków: laboratorium ma być częścią szpitala

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wystosowała "List otwarty do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Posłów i Senatorów". Wyraża w nim protest wobec nie uwzględnienia postulatu KRDL - dotyczącego nowelizacji ustawy o działalności leczniczej - w myśl którego laboratorium diagnostyczne musi być jednostką organizacyjną szpitala.

"Głoszony przez rząd program „stop prywatyzacji w służbie zdrowia” pominął medyczne laboratoria diagnostyczne, przez do stał się fikcją. Obecnie polska diagnostyka laboratoryjna przejmowana jest przez komercyjne laboratoria z kapitałem zagranicznym i traktowana jako usługa niemedyczna, tak jak pralnia, kuchnia czy sprzątanie" - czytamy liście prezes KRDL dr Elżbiety Puacz, wysłanym  do polityków 15 czerwca br.

"KRDL zgłasza wniosek o wprowadzenie przedmiotowej zmiany w trakcie toczących się aktualnie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej (...). Na etapie konsultacji publicznych Ministerstwo Zdrowia nie wprowadziło postulowanych zmian do projektu" - brzmi fragment listu otwartego.

Samorząd diagnostów laboratoryjnych uważa, że brak przepisów obligujących szpitale do posiadania w swojej strukturze medycznych laboratoriów diagnostycznych "prowadzi do likwidacji polskich laboratoriów i przekazywania usług diagnostyki laboratoryjnej firmom zewnętrznym, pozostającym bez rzeczywistego nadzoru publicznego".

W opinii KRDL brak wyceny badania laboratoryjnego powoduje, że "kierownictwo szpitala postrzega medyczne laboratorium diagnostyczne jedynie po stronie kosztów, a nie jako zysk dla szpitala i pacjentów".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH