Demografia i medycyna, czyli skala systemowych zaniedbań dr Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii w woj. śląskim; FOT. PTWP

- W Polsce geriatria wymaga pilnego określenia jej miejsca w systemie ochrony zdrowia. W tym też kierunku podążają rekomendacje Najwyższej Izby Kontroli, wynikające z raportu obejmującego lata 2014-2015 - przypomina dr Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii w woj. śląskim, przewodniczący Rady Naukowej CBR Szpitala Geriatrycznego im Jana Pawła II w Katowicach.

Wśród głównych celów zdrowotnych w amerykańskiej reformie systemu ochrony zdrowia Obamacare, jednym z priorytetów jest edukacja specjalistów z różnych dziedzin - m.in. ortopedów, chirurgów, anestezjologów - w zakresie geriatrii. Taki trend jest zresztą coraz bardziej widoczny również w innych krajach.

Sięgajmy po sprawdzone rozwiązania
W zakresie koniecznego adaptowania polskich szpitali do potrzeb chorych w starszym wieku warto sięgać po rozwiązania stosowane w innych krajach. Np. w Anglii powstają oddziały ortogeriatryczne, łączące ortopedię z geriatrią.

Dobrym rozwiązaniem są też oddziały onkogeriatryczne dostosowujące leczenie onkologiczne do stanu funkcjonalnego osoby starszej. Z kolei w izbach przyjęć tworzone są specjalne sale dla seniorów. To bardzo ważne - dla starszych osób duży ruch panujący na izbach przyjęć wywołuje często szok i dodatkowy stres.

W naszym katowickim szpitalu mamy dostosowane kolorystycznie i gabarytowo opisy infograficzne na podłogach, szybach, drzwiach oraz około 200 obrazów na ścianach. Dużą wagę przykładamy do panowania nad szpitalnym hałasem. W izbie przyjęć są okulary do bliży, aparaty słuchowe i słuchawki z zestawem głośnomówiącym; to prozaiczne, ale bardzo istotne dla starszych pacjentów kwestie.

Geriatria cały czas się rozwija
korzystając m.in. z postępów w neurobiologii mózgu. W 2003 r. prof. Heiko Braak (Uniwersytet Ulm w Niemczech - red.), rozpoznał pierwsze, jeszcze dość łagodne objawy przez wiele lat poprzedzające późniejszy rozwój choroby Parkinsona (Mild Parkinsonian Signs - MPS). Te objawy to m.in. niepełna relaksacja w trakcie snu, pogorszenie węchu, depresja, spadek ciśnienia, zaburzenia poznawcze. Rozpoznawania takich objawów nie uczono nas na studiach.

W zespole MPS dochodzą u chorych zaburzenia równowagi oraz upadki. Dlatego w wywiadzie na oddziale geriatrycznym pytamy pacjenta i jego opiekuna, m.in. ile razy w ciągu roku badany się przewrócił, czy bierze leki nasenne, czy powtarza w ciągu dnia te same pytania, czy pojawiały się u niego symptomy podejrzliwości z pogranicza urojeń.

Czytaj także: Polska geriatria znalazła się na ostrym zakręcie

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH