Debata w Sejmie: zdrowie kobiet warunkiem kondycji przyszłych pokoleń

Od zdrowia kobiet zależy, jak zdrowe i silne będą przyszłe polskie pokolenia. Dlatego realizując swoje role społeczne i zawodowe panie nie powinny zaniedbywać siebie i profilaktyki zdrowotnej - ocenili specjaliści podczas debaty "Zdrowa kobieta, silna Polska", odbywającej się w czwartek (24 maja) w Sejmie.

Podkreślali zarazem, że rolą państwa jest ułatwienie kobietom dbania o zdrowie, np. przez udostępnienie badań i metod profilaktyki.

- W natłoku obowiązków panie często zapominają, że ich zdrowie jest najważniejsze, bo to one są filarem rodziny - zaznaczył lekarz ginekolog i poseł na Sejm RP dr Jerzy Ziętek, pomysłodawca debaty, której współorganizatorami była Parlamentarna Grupa Kobiet oraz Polska Koalicja Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

 - Wiele kobiet unika badań profilaktycznych: nie mają czasu, czują wstyd, lęk, obawy przed diagnozą - mówił Ziętek.

Za przykład podał bezpłatne badania cytologiczne, które są podstawową formą profilaktyki inwazyjnego raka szyjki macicy i na które wciąż zgłasza się niewielki odsetek uprawnionych kobiet (ok. 25 proc. - PAP). Tymczasem codziennie z powodu tego nowotworu umiera 5 Polek, często młodych, tylko dlatego, że został on wykryty w stadium zaawansowanym.

Prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego przekonywała z kolei, że już dziś należy zadbać o zdrowie dziewczynek - przyszłych matek. Obecnie, co roku rodzi się ich blisko 180 tys., podczas gdy w latach 70. ub. wieku nawet 500 tys. Dlatego trzeba inwestować w ich zdrowie, np. refundując szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przyczyną większości przypadków raka szyjki macicy.

Według specjalistki, gdyby Ministerstwo Zdrowia wyłożyło na szczepienia anty-HPV środki i wynegocjowało cenę z ich producentami, za 70-100 mln zł można by zaszczepić wszystkie nastolatki w wieku 12 lat, tj. jeszcze przed inicjacją seksualną.

Prof. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podkreślił natomiast, że efekty działań podjętych obecnie na rzecz profilaktyki raka szyjki macicy, w tym efekty szczepień, można będzie zaobserwować za około 20 lat.

Obecny na debacie wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński przyznał, że szczepienia przeciwko HPV stanowią jeden z trzech elementów profilaktyki raka szyjki - po edukacji i populacyjnych badaniach cytologicznych. Zaznaczył, że MZ planuje w br. skierować zlecenie do Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) ws. ponownej oceny zasadności finansowania tych szczepień ze środków publicznych. Pierwszy raz AOTM oceniała je w 2009 r. i wydała decyzję negatywną, ale wówczas nie zgromadzono jeszcze tak wielu wyników badań naukowych na temat ich skuteczności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH