Debata w MZ: resort zapewnia - wsłuchujemy się w głos pacjentów Fot. Archiwum

Z okazji Światowego Dnia Chorego w Ministerstwie Zdrowia odbyła się debata nad problemami pacjentów. Dyskutowano m.in. o funkcjonowaniu pakietu onkologicznego i konieczności zapewnienia chorym na stwardnienie rozsiane dostępu do opieki paliatywnej.

W debacie wzięło udział ok. 160 przedstawicieli organizacji pacjenckich, rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, m. in. minister Bartosz Arłukowicz i wiceministrowie Sławomir Neumann, Beata Małecka-Libera, Piotr Warczyński. Spotkanie poprowadził prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusz Nowak.

Podczas tegorocznej debaty omówiono m. in. kwestie związane z funkcjonowaniem pakietu onkologicznego i objęciem refundacją nowych leków. Dyskusja toczyła się także wokół zagadnień dotyczących Narodowego programu zdrowia, Narodowego planu dla chorób rzadkich oraz komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Minister Arłukowicz zapewnił, że resort bierze pod uwagę postulaty przedstawiane przez środowiska pacjenckie i stara się je realizować. Kluczowe postulaty tych środowisk z ubiegłego roku zostały ujęte w pakiecie onkologicznym. Są to m. in. wprowadzenie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, utworzenie funkcji koordynatora - osoby odpowiedzialnej za diagnostykę i proces terapii pacjenta oraz określenie maksymalnego czasu oczekiwania na diagnostykę i leczenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH