DPS, ZOL, czy prywatny dom seniora?

Jeśli rodzina nie jest w stanie zaopiekować się chorym seniorem, może umieścić go w odpowiedniej placówce. Do wyboru są domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze i prywatne domy seniora.

Podopieczny DPS-u w zamian za miejsce i opiekę oddaje co miesiąc 70 proc. swojego dochodu - emerytury lub renty. Jeżeli nie jest w stanie uiścić opłat, obciążają one kolejno małżonka, zstępnych, wstępnych oraz gminę, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - informuje Gazeta Wyborcza.

Osobom przewlekle chorym i niewymagającym hospitalizacji w oddziale szpitalnym opiekę oferują zakłady opiekuńczo-lecznicze. Trafiają tu ludzie, którzy ze względu na stan zdrowia i niesprawność fizyczną potrzebują stałej kontroli lekarskiej oraz profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji. Również i tu opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu chorego.

Skierowanie do ZOL wystawia lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli pacjent przebywa w szpitalu, skierowanie do ZOL wystawia szpital.

Inną opcję stanowią prywatne domy seniora. Pobyt w takiej placówce finansowany jest przez seniora bądź jego rodzinę. Ceny wahają się od 2 do 4 tys. zł za miesiąc. W większości placówek cena uzależniona jest od standardu pokoju.

Więcej: http://trojmiasto.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH