Czy ukraińskie pielęgniarki będą uczyć się i pracować w Wielkopolsce? Nie jest pewne, iż pielęgniarki zza wschodniej granicy po zdobyciu uznawanego w UE wykształcenia pozostaną w Polsce. Fot. archiwum

Do Poznana mają przyjechać ukraińskie pielęgniarki, by kończyć studia licencjackie i pracować m.in. w Centrum Medycznym HCP. Ich pobyt miałby być wynikiem umowy szpitala, Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i władz obwodu Czernihowskiego.

Ukraińskie pielęgniarki oprócz zajęć medycznych będą uczyłyby się języka polskiego. Całość finansować ma fundacja powołana przez managerów służby zdrowia. Szczegóły projektu nie są jednak jeszcze znane - podaje Gazeta Wyborcza.

W Polsce brakuje pielęgniarek. Stąd powracający pomysł, by tę lukę wypełniły emigrujące do Polski pielęgniarki z Ukrainy. Na jego realizację nie pozwalają jednak różnice w edukacji. Umowa o współpracy pomiędzy Centrum Medycznym HCP, Wielkopolską Izbą Przemysłowo-Handlowej i władzami obwodu Czernihowskiego miałaby ten problem rozwiązać.

Jak przekazał gazecie Lesław Lenartowicz, prezes Centrum Medycznego HCP, pielęgniarki z Ukrainy, które przyjadą mają podjąć w regionie studia licencjackie. - Bierzemy pod uwagę trzy placówki: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu i dwie państwowe wyższe uczelnie w Gnieźnie i Kaliszu. Pierwsze praktyki będą odbywały się w Centrum Medycznym HCP - mówi Lenartowicz.

Sam jednak przyznaje, że nie jest pewne, iż pielęgniarki zza wschodniej granicy po zdobyciu uznawanego w UE wykształcenia pozostaną w Polsce. - Spodziewamy się, że część z nich wróci na Ukrainę, część zostanie w Polsce, a część wyjedzie na Zachód - zaznacza prezes Lenartowicz.

Więcej: wyborcza.pl

O możliwość legalnej pracy w Polsce ukraińskie pielęgniarki zabiegają od lat ukraińskich. Przypomnijmy, że mówiono o tym na przykład podczas odbywającej się w lutym br. w Warszawie konferencji zorganizowanej przez Fundację Otwarty Dialog oraz Centrum Programów Międzynarodowych Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy.

Rusłan Romanyszyn, koordynator programów medycznych Fundacji przyznał wówczas, że ukraińskim pielęgniarkom bardzo zależy na możliwości wejścia na polski rynek pracy.

- Obecnie mamy takie możliwości, że ukraińskie pielęgniarki położne przyjeżdżają na 1-2 dni i mogą zwiedzać polskie szpitale. Nie mają jednak dostępu do polskiego pacjenta, bo nie spełniają wymagań UE. Dlatego chcielibyśmy iść dalej, żeby pielęgniarka mogła odbyć dłuższe szkolenia 1-2 tygodniowe, i mogła razem z polskim lekarzem czy pielęgniarką uczestniczyć np. w badaniach pacjentów itp. - snuł plany Romanyszyn.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH