Czy rząd wskrzesi szkolną stomatologię? Przymiarki są, ale do sukcesu daleko Czy te puste gabinety jeszcze ożyją? Fot. archiwum

Pomysł rządu na wskrzeszenie szkolnej stomatologii? Gabinety w większych szkołach ze wsparciem budżetu państwa i gmin, a w pozostałych przypadkach porozumienia szkół z zewnętrznymi gabinetami. Tworzenie gabinetów ma potrwać pięć lat.

W Polskę miałoby też ruszyć 16 dentobusów do obsługi potrzeb szkół z mniej niż setką dzieci.

Szkolne gabinety stomatologiczne, które istniały kiedyś w szkołach, nie wytrzymały konkurencji w staraniach o kontrakty z NFZ. Powodem były zbyt wysokie wymagania - chodziło m.in. o specjalistyczne wyposażenie - przypomina Gazeta Wyborcza.

Jesienią 2015 r. Beata Szydło zapowiedziała, że gabinety do szkół wrócą; pieniądze na szkolnych dentystów będą pochodzić z budżetu państwa, a gminy zapewnią lokal i wyposażenie. Padła kwota 150 tys. zł rocznie na utrzymanie gabinetu.

W Ministerstwie Zdrowia "praktycznie zakończone zostały" prace nad założeniami ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży - poinformowała 7 lipca br. w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Gabinety powstaną tylko w tych szkołach, które mają warunki lokalowe. W przypadku pozostałych resort zakłada, że ich dyrektorzy podpiszą porozumienia z zewnętrznymi gabinetami.

Dla uczniów małych szkół, w których nie ma możliwości utworzenia gabinetu lub zawarcia umowy z zewnętrznym gabinetem, świadczenia stomatologiczne będą udzielane w formie mobilnej opieki stomatologicznej. Chodzi o dentobusy. 

- Wiemy, że w naszym kraju mamy dużą liczbę szkół, które mają poniżej 100 dzieci. Tworzenie gabinetów szkolnych, szczególnie stomatologicznych, których koszt jest bardzo duży, w takiej społeczności byłoby zwyczajnie nieopłacalne - tak 7 lipca br. uzasadniała ideę dentobusów, cytowana przez PAP, wiceminister zdrowia.

Ustawa ma wejść w życie w roku szkolnym 2018/19, ale, jak konstatuje GW - tworzenie i wyposażenie gabinetów ma potrwać pięć lat.

Czytaj też: Radziwiłł: jednym z elementów systemu medycyny szkolnej będą dentobusy

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH