Czy polska ochrona zdrowia jest przygotowana na przyjęcie uchodźców? Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W przyszłym roku w Polsce zamierza osiedlić się około 7 tysięcy imigrantów z Syrii i Erytrei. Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz Ministerstwo Zdrowia zapewniają, że są przygotowane na przyjęcie takiej liczby obcokrajowców. Koszt wstępnych badań i opieki medycznej nad uchodźcami to ok. 12 mln zł.

Każdy imigrant starający się o status uchodźcy w Polsce ma zagwarantowaną bezpłatną opiekę medyczną na czas postępowania administracyjnego (trwa pół roku).

Ośrodki i tzw. filtry epidemiologiczne
- W Polsce mamy 12 ośrodków dla uchodźców - tłumaczy Aleksander Wyszyński z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. - W ośrodkach tych zapewniona jest całościowo opieka zdrowotna dla każdego cudzoziemca. W ośrodkach recepcyjnych w Podkowie Leśnej-Dębaku i Białej Podlaskiej będą badani m.in. pod kątem chorób zakaźnych cudzoziemcy z Syrii i Erytrei. Są tam tzw. filtry epidemiologiczne.

- Są to punkty ambulatoryjne, gdzie każdy cudzoziemiec przechodzi badania wstępne. Kiedy okaże się, że ma infekcję zakaźną trafia do szpitala. W przypadku przeziębienia podejmowane są na miejscu środki prewencyjne. Filtry w ciągu jednego dnia potrafią obsłużyć sto osób. W ośrodkach mamy także specjalne gabinety dla dzieci oraz odpowiednie urządzenia np. do badania krwi - dodaje Wyszyński.

W ramach Filtra Sanitarno-Epidemiologicznego przeprowadza się między innymi: wywiad z ankietą medyczną oraz badanie lekarskie, badanie laboratoryjne krwi i moczu (m.in. w kierunku wirusowego zapalenia  B i C, nosicielstwa wirusa HIV oraz pozytywnych odczynów kiłowych VDRL). Natomiast w wyznaczonych dwóch szpitalach są wykonywane badania radiologiczne klatki piersiowej.

Opieka medyczna, za którą płacić będzie Urząd do Spraw Cudzoziemców, obejmuje wstępne badania, leczenie specjalistyczne, hospitalizację, opiekę długoterminową, stomatologię i ratownictwo, opiekę psychologa.

Koszt opieki medycznej
nad jedną osobą szacujemy na 263 zł miesięcznie. Zgodnie z obecnymi deklaracjami mamy przyjąć łącznie 7082 osoby w ramach przesiedleń i relokacji. Badanie w ramach procedury filtra epidemiologicznego jest wliczone w tę stawkę 263 zł i odbędzie jednorazowo zaraz po ich przyjeździe do Polski - wyjaśnia Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Dodaje: - Jeśli chodzi o osoby przesiedlane, każda przejdzie badania także przed przyjazdem do Polski. To 900 osób razy 941 zł (tzw. fit to travel plus i epidemiologia - koszt wynosi odpowiednio 141 i 800 zł). Łącznie daje to 846 900 zł. Ostateczna kwota może się zmienić w zależności od aktualnych, lokalnych stawek za wykonanie badań oraz rzeczywistej liczby osób, która zdecyduje się na przyjazd do Polski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH