Czy opozycja odwoła ministra?

W przyszły czwartek (23 stycznia) Sejm zajmie się wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Główny zarzut PiS to doprowadzenie do "pogorszenia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków". Ministra ma zamiar bronić koalicja PO-PSL; za odwołaniem jest cała opozycja.

Negatywnie dwa lata urzędowania Arłukowicza w resorcie zdrowia ocenia szef Twojego Ruchu Janusz Palikot. - Arłukowicz nigdy nie powinien być powołany na to stanowisko, a jeśli już, to nie powinien urzędować dłużej niż kilka tygodni. Niestety, dewastując polską służbę zdrowia, funkcjonuje już dwa lata - powiedział Palikot PAP.

Jego zdaniem, polska służba zdrowia nie działa. - W Polsce leczy się zdrowych ludzi na choroby, na które nie chorują. Nie ma standaryzacji procedur medycznych, nie ma ich wyceny, lekarze rodzinni mają zbyt małe uprawnienia, w związku z tym wysyłają pacjentów do specjalistów, generując w ten sposób kolejki - argumentował szef TR. 

Podobnie uważa SLD. Zdaniem rzecznika partii Dariusza Jońskiego, Arłukowicz nie ma pomysłu na służbę zdrowia. - Kolejki się wydłużają, coraz częściej i dłużej czeka się do specjalistów, lekarstwa są coraz droższe, a lista leków refundowanych coraz krótsza, coraz bardziej zadłużone są polskie szpitale. Każdy dzień z Bartoszem Arłukowiczem jako ministrem, to dzień stracony - uważa Joński. Jak dodał w rozmowie z PAP, służba zdrowia zasługuje na "prawdziwego, dobrego menadżera, a nie PR-owca".

Wniosek PiS poprze też Solidarna Polska. Jak powiedział PAP szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk, Arłukowiczowi przez dwa lata urzędowania nie udało się rozwiązać żadnego problemu, z którym boryka się służba zdrowia. - Wręcz przeciwnie - te problemy się pogłębiły, o czym świadczy grudniowy raport NIK. Wynika z niego, że wydłużył się czas oczekiwania na wizyty u bardzo wielu specjalistów. Ponadto mamy do czynienia z olbrzymim zróżnicowaniem w zakresie dostępu do usług medycznych w różnych częściach naszego kraju - podkreślił Mularczyk. 

Ministra bronić będzie koalicja PO-PSL. Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk przypomniał w rozmowie z PAP, że premier postawił przed ministrem zdrowia kilka zadań, w tym likwidację kolejek do specjalistów (w zeszłym tygodniu zapowiedział też prace na rzecz ograniczenia lub w ogóle zniesienia limitów finansowania leczenia onkologicznego). 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH