Czy gabinety dentystyczne jednak nie powrócą do szkół? Premier zaproponowała sposób na walkę z próchnicą u dzieci. Fot. archiwum

W Krakowie od lat chcą leczyć próchnicę u dzieci w szkolnych gabinetach stomatologicznych. - Zasady kontraktowania świadczeń przez NFZ nie pozwalają na takie rozwiązanie - zwracają uwagę rajcy. Czy będą musieli odstąpić od własnego pomysłu i zaakceptować ten, który ma premier Ewa Kopacz?

W miniony wtorek (14 lipca) premier Ewa Kopacz zaproponowała sposób na walkę z próchnicą u dzieci. Samorządy mogłyby podpisywać umowy z prywatnymi gabinetami stomatologicznymi, które leczyłyby zęby dzieci ze szkół na ich terenie. Za usługę płaciłby NFZ.

Władze samorządowe w Krakowie chciałyby natomiast zakontraktowania świadczeń w szkolnych gabinetach stomatologicznych wyposażonych przez miasto. Nie pozwala na to prawo.

Gabinety urządzone są 52 szkołach, ale nie mogą służyć dzieciom i młodzieży. Jak wyjaśniali radni w specjalnej rezolucji (oficjalny dokument Rady Miasta Krakowa - Rezolucja nr 74/CXVII/14) "przyczyną tego stanu są warunki konkursowe wynikające z zarządzeń Prezesa NFZ, traktujące gabinet dentystyczny w szkole na ogólnych zasadach i wymagające m.in. jego pełnej dostępności do godz. 18, co najmniej cztery razy w tygodniu, w tym w każdą sobotę w miesiącu dla pacjentów dorosłych z zewnątrz oraz wyposażenie gabinetu w aparat RTG".

"Te warunki spowodowały zaniechanie od 2011 roku działania gabinetów dentystycznych w krakowskich szkołach" - zauważali radni w rezolucji podjętej jeszcze w październiku 2014 roku, zwracając się do premier Ewy Kopacz w sprawie przeprowadzenia w Krakowie pilotażu zapowiadanego w jej expose powrotu gabinetów dentystycznych do szkół.

Premier w swoim expose - o czym przypominają rajcy - zapowiedziała, że od 2015 r. rząd sfinansuje specjalizację w ramach re­zydentur wszystkich lekarzy absolwentów uczelni medycznych z lat 2012–2015. Jak wyjaśniała wówczas, takie roz­wiązanie może przyczynić się także do powrotu ga­binetów stomatologicznych do szkół. - Dziś samorządy nie mają pieniędzy na zatrudnienie lekarzy stomato­logów. Sfinansowanie wynagrodzeń rezydentów z bu­dżetu państwa rozwiąże ten problem, a mając zapew­nioną obsługę, zainteresowane samorządy będą mo­gły wyposażyć gabinety stomatologiczne, korzystając z funduszy unijnych - mówiła premier.

Radni - jeszcze w październiku 2014 roku - twierdzili, że program powrotu dentystów do krakowskich szkół można wdrożyć w krótkim czasie i to bez zmian zasad finansowania rezydentur i bez angażowania środków unijnych.

- Konieczna jest jedynie niewielka korekta zarządzeń prezesa NFZ. Rada Miasta deklaruje, że koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem gabinetów dentystycznych zostaną pokryte z budżetu miasta na analogicznych zasadach jak w przypadku gabinetów pomocy przedlekarskiej - zapewniał wiceprzewodniczący Rady Józef Pilch.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH