Czy będzie kompromis ws. finansowania POZ?

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce nie wykluczają, że nie podpiszą umów na 2015 r. jeżeli propozycje resortu zdrowia nie będą zadowalające.

Przedstawiciele lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego (zrzesza ok. 14 tys. lekarzy POZ) oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (ok. 4 tys. lekarzy rodzinnych) podczas czwartkowej konferencji prasowej (13 listopada) w Warszawie podkreślali, że rozmowy z ministerstwem trwają, ale resort nie przedstawił im konkretnej propozycji finansowej, która by ich satysfakcjonowała.

Jak mówił prezes PZ Jacek Krajewski, "podczas rozmów w resorcie padają tylko deklaracje ze strony kierownictwa jak chciałoby, żeby było, ale konkretnej propozycji finansowej np. w postaci zarządzenia określającego warunki finansowe - do tej pory nie ma".

Stawka powinna wzrosnąć

Przypomniał, że od nowego roku lekarze POZ mają mieć więcej obowiązków, m.in. wykonywać więcej badań diagnostycznych, np. USG czy spirometrię, aby bez odsyłania do specjalistów diagnozować pacjentów. Lekarze POZ mają także wystawiać skierowania do okulistów i dermatologów. Według prezesa PZ, w związku z nowymi zadaniami stawka kapitacyjna powinna wzrosnąć przynajmniej o 20 proc.

Obecnie podstawowa stawka kapitacyjna - czyli kwota, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką (który jest do nich zapisany) - wynosi 96 zł rocznie. MZ podaje, że 55 proc. pacjentów jest rozliczna właśnie według tej stawki.

Wzrasta ona dwukrotnie w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65 lat, w przypadku dzieci w wieku 7-19 lat podstawową stawkę mnoży się przez 1,2. Stawka wzrasta trzykrotnie w przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia lub cukrzycą. Powiększa się ją również o 10 proc. (jako tzw. katarkowe) w przypadku przyjęcia co najmniej 25 proc. pacjentów z chorobami układu oddechowego.

Ministerstwo zaproponowało zlikwidowanie korektorów za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia, a pozostawienie tylko tych za wiek. Od 2015 r. bazowa stawka kapitacyjna miałaby wzrosnąć m.in. w związku z nowymi badaniami diagnostycznymi, które mają zlecać lekarze POZ. Resort chce na to przeznaczyć dodatkowo 350 mln zł, czyli tyle ile w 2013 r. przeznaczono na badania diagnostyczne w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Dodatkowe 30 mln zł ma trafić na doposażenie lekarzy POZ w komputery w związku z nową sprawozdawczością.

Ponadto resort proponuje dodatkowo ok. 336 mln zł dla POZ, czyli tyle ile w 2013 r. przeznaczono na sfinansowanie 60 proc. wszystkich wizyt u dermatologów i okulistów. Ma to związek z tym, że lekarze POZ będą wypisywali skierowania do tych specjalistów, ale mają też przejąć część "drobnych" świadczeń dermatologicznych i okulistycznych, a do specjalistów kierować bardziej skomplikowane przypadki. W sumie byłoby to ok. 716 mln zł. Środki te miałyby pochodzić z większego spływu składek do NFZ. Dodatkowo w POZ miałyby zostać środki z likwidacji potrójnych korektorów i katarkowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH