Czy VAT "położy" agencje opieki nad starszymi?

Starzenie się społeczeństwa powoduje, że przybywa osób z przewlekłymi chorobami, które wymagają opieki geriatrycznej. Czy agencje świadczące taką opiekę będą mogły korzystać w przyszłym roku ze zwolnienia z VAT?

Agencje zajmujące się usługami opiekuńczymi zatrudniają w Polsce, według szacunków, od 4 do 5 tys. opiekunek. Są to głównie kobiety w wieku ponad 55 lat, a więc z grupy szczególnie dotkniętej bezrobociem strukturalnym, bez innych kwalifikacji zawodowych.

Jeśli VAT obejmie agnacje, to nastąpi wzrost cen ich usług do poziomu, którego nie będą w stanie zaakceptować osoby wymagające opieki i ich rodziny. To z kolei może spowodować rezygnację wielu agencji opieki ze świadczenia tego typu usług.

Prace nad nowelizacją ustawy o VAT, którą zajmuje się Sejm, zmierzają do tego, żeby usługi opiekuńcze objąć tym podatkiem od 2011 roku.

Rządowy projekt nie przewiduje dalszego zwolnienia z VAT dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zapewniających opiekę osobom chorym i w podeszłym wieku - jeżeli jest ona świadczona w formie, która nie podlega wpisowi do rejestru prowadzonego przez wojewodę, a taką właśnie jest całodobowa opieka w domu pacjenta.

Ponadto, zdaniem Jarosława Adamkiewicza, prezesa Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało, że pozostawienie zwolnienia z VAT na usługi agencji opieki może być niezgodne z Dyrektywą 2006/112/WE.

Określa ona, że świadczenie usług i dostawa towarów ściśle związanych z opieką i pomocą społeczną podlega zwolnieniu z VAT wyłącznie, gdy są one dokonywane przez podmioty prawa publicznego lub inne uznane za podmioty o charakterze społecznym.

Kwestią dyskusyjną jest, co uznaje się za podmiot o charakterze społecznym. W Polsce usługi opiekuńcze nad osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi są świadczone przez: podmioty publiczne, osoby prywatne i agencje opieki.

- Przepisy unijne nie definiują pojęcia „podmiot o charakterze społecznym” i w tym obszarze dyrektywa pozostawia państwom członkowskim UE swobodę decyzyjną w zakresie wskazania podmiotów, które dane państwo członkowskie za takie uznaje – zauważa w Gazecie Prawnej Adamkiewicz.

Dodaje również, że w przypadku wprowadzenia VAT na usługi podmiotów prywatnych mielibyśmy do czynienia z przykładem ich dyskryminacji, bowiem te same usługi świadczone przez podmiot publiczny i prywatny byłyby odmiennie opodatkowane.

Do tej argumentacji warto dorzucić jeszcze jedno - jak już informowaliśmy, w unijnej Strategii Europa 2020, zwracającej uwagę na społeczne i ekonomiczne skutki starzenia się społeczeństwa, położono nacisk na potrzebę wsparcia osób, które zajmują się osobami uzależnionymi od opieki innych osób.

Z kolei stanowisko Parlamentu Europejskiego z marca 2010 r. mówi o potrzebie powiązania roli opiekuna z pracą zarobkową, zrównania jego szans na rynku pracy i zabezpieczenia jego dochodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH