Czy Narodowy Program Zdrowia obarczy samorządy nowymi zadaniami? Czy Narodowy Program Zdrowia obarczy samorządy nowymi zadaniami? - zastanawia się Marek Wójcik. Fot. Archiwum

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2016-2020 jest konsultowany na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zakłada, że głównym celem NPZ jest przeciwdziałanie czterem przewlekłym chorobom niezakaźnym.

Chodzi o choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, cukrzycę oraz choroby układu oddechowego, które dzielą ze sobą podstawowe czynniki ryzyka zdrowotnego - palenie tytoniu, nieprawidłową dietę, brak aktywności fizycznej oraz nadmierne spożycie alkoholu.

Ministerstwo Zdrowia uwzględniło już zgłaszane przez korporacje samorządowe postulaty dotyczące m.in. sposobu oceny realizacji celów Programu, różnicowania grup społecznych będących beneficjentami interwencji w ramach NPZ, sposobu realizacji programu w zakresie propagowania sportu czy rozszerzenia katalogu zadań związanych z przeciwdziałaniem uzależnieniom behawioralnym, np. od internetu czy komputera.

- Chcę podziękować resortowi zdrowia za to, że uwzględnił naszą uwagę dotyczącą możliwości korzystania przez samorządy ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia nie tylko na programy związane z otyłością - mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Nie wszystko jednak jest załatwione: - Z uporem będziemy się zwracać do resortu zdrowia, aby przynajmniej w uzasadnieniu wyraźnie podkreślić, iż wdrożenie Narodowego Programu Zdrowia nie będzie się wiązało z dodatkowymi, obligatoryjnymi zadaniami jednostek samorządu terytorialnego - wyjaśnia Wójcik.

Dodaje że, takie miękkie zapewnienie w projekcie się pojawia, jednak samorządowcy chcieliby w tej sprawie mieć pewność, że nie będzie oczekiwania, by jednostki samorządowe realizowały jakieś nowe przedsięwzięcia wynikające z NPZ.

- Chodzi też o to, by rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie nie próbowało zastępować ustawy, która tu tylko może kształtować zakres zadań i kompetencji samorządów - podkreśla Marek Wójcik.

Czytaj: www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH