Czy 6 proc. PKB na ochronę zdrowia wystarczy ? Dr Mariusz Jędrzejczak. Fot. PTWP

Oczekiwane dziś 6 proc. PKB przeznaczane na zdrowie nie oznacza tego samego jakościowego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych za 7-8 lat. Prosta ekstrapolacja może być bardzo zawodna - pisze dr Mariusz Jędrzejczak z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Na wstępie stwierdzenie zasadnicze. 6 proc. PKB na ochronę zdrowia to absolutne minimum niezbędnych nakładów na ten zakres świadczeń publicznych. Bez ryzyka dużego błędu można powiedzieć, że dziś jeszcze gwarantowałyby utrzymanie podstawowego standardu cywilizacyjnego w tym obszarze.

Biorąc pod uwagę wielkość PKB w roku 2016, 6 proc. dawałoby kwotę rzędu 111 mld zł. Bez wątpienia byłaby szansa na krótsze kolejki i większą dostępność świadczeń, nadal jednak i tak na poziomie, który w rozwiniętym kraju można uznać za podstawowy. Warto bowiem pamiętać ile na ochronę zdrowia wydają inni. Średnia w unijna to 8,9 proc., w krajach skandynawskich około 10 proc., a w Holandii blisko 11 proc.

Zakładając ostrożnie systematyczny, aczkolwiek nie forsowny, wzrost PKB w średniorocznym tempie 2,8 proc., w roku 2025 mógłby on osiągnąć wartość rzędu około 2,4 bln zł. Planowane nakłady na zdrowie powinny zatem wynieść nominalnie około 140 mld zł.

Dużo, ale czy wystarczająco dla satysfakcjonującej poprawy sytuacji ? Tym bardziej, że trzeba przypomnieć przynajmniej kilka istotnych okoliczności.

O jednej z okoliczności, które należy brać pod uwagę, wspomina cytowany w tekście* ekspert, Pan dr Jerzy Gryglewicz. W polskim systemie ochrony zdrowia dramatycznie zaczyna brakować białego personelu. Nie tylko lekarzy (mamy ich statystycznie 2,3 na 1000 mieszkańców, średnia w Unii to 3,5 lekarza przypadającego na 1000 mieszkańców), ale również pielęgniarek, analityków i techników medycznych, zatem specjalistów bez których żaden proces diagnostyczny i leczniczy praktycznie nie może się odbyć.

Warto pamiętać, że wraz z ponownym skróceniem wieku emerytalnego, w październiku br. ponad trzy tysiące pielęgniarek nabędzie uprawnienia emerytalne. Co będzie, jeśli większość zechce z nich skorzystać?

Dla rozwiązania kwestii kadrowej w ochronie zdrowia potrzebne są pieniądze, także na adekwatne wynagrodzenia, ale potrzebny jest również czas dla konsekwentnych działań w zakresie kształcenia nowych kadr.

Oceniając poziom nakładów na ochronę zdrowia, szczególnie w dłuższej perspektywie czasu, należy mieć świadomość, że oczekiwane dziś 6 proc. PKB przeznaczane na ten cel nie oznacza tego samego jakościowego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych za 7-8 lat. Prosta ekstrapolacja może być bardzo zawodna.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH