Częstochowa: wkrótce będzie można składać wnioski o dofinansowanie in vitro

Mieszkające w Częstochowie małżeństwa, które chcą skorzystać z dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, wkrótce będą mogły składać wnioski.

Podczas czwartkowej (18 października) sesji radni uchwalili program zdrowotny "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014". To pionierska w kraju inicjatywa samorządu lokalnego w tej dziedzinie. W  przyszłym tygodniu zamieszczone zostanie ogłoszenie dla mieszkańców miasta o możliwości składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu. W tym samym czasie miasto ogłosi konkurs ofert na realizatora programu.

W ciągu dwóch tygodni powinny zostać wybrane podmioty lecznicze - szpital czy klinika - które stosują leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Po 5 listopada zostaną podpisane umowy pomiędzy podmiotami i Urzędem Miasta określające zasady współpracy i realizacji zadania. Dzięki temu pierwsze pary mogłyby skorzystać z dofinansowania jeszcze w tym roku, jak zakłada program.

Ubiegające się o dofinansowanie pary muszą pozostawać w związku małżeńskim i być zameldowane w Częstochowie co najmniej od roku. Wymagany wiek kobiety to 20-37 lat, według rocznika urodzenia. Pary muszą też mieć za sobą wcześniejsze leczenie niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem albo mieć bezpośrednie wskazania do zapłodnienia. Program zakłada, że w czasie jego realizacji - przez trzy lata - z dofinansowania skorzysta 160 par. W 2012 roku, biorąc pod uwagę środki w budżecie, wsparcie może otrzymać 36 par.

Przedstawiciele klinik leczenia niepłodności uzależniali udział w konkursie od szczegółowych warunków, na razie nieznanych. Zwracali też uwagę, że kwota dofinansowania - 3 tys. zł - to tylko niewielka część kosztów całej procedury, która w Polsce nie jest refundowana ze środków publicznych.

Władze Częstochowy chcą dopłacać jedynie do samego zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, pozostałe koszty ponosić będą pacjenci. Sam zabieg kosztuje średnio ponad 6 tys. zł, drogie są też leki, pacjenci muszą się więc liczyć z wydatkiem co najmniej kilkunastu tysięcy zł.

- Jestem szczęśliwym ojcem dwójki wspaniałych dzieci. Niestety wiem, że nie wszyscy częstochowianie mają takie szczęście. Dla wielu z nich jedyną nadzieją jest zapłodnienie metodą in vitro - powiedział w piątek (19 października) inicjator programu, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Program dofinansowujący in vitro wpisuje się w różnego typu działania prozdrowotne władz miasta, m.in. szczepienia przeciwko grypie dla przedszkolaków, badania przesiewowe słuchu dla uczniów klas pierwszych czy szczepienia dla dziewczynek zapobiegające rakowi szyjki macicy.

Decyzja częstochowskich radnych budzi wiele emocji. W piątek sprzeciw wobec przyjęcia programu wyraził przewodniczący Solidarnej Polski w woj. śląskim, radny wojewódzki Michał Wójcik. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH