Częstochowa: sześć klinik będzie realizowało program in vitro

Sześć klinik leczenia niepłodności zostało zakwalifikowanych do prowadzenia programu zdrowotnego zakładającego dofinansowanie procedury in vitro dla małżeństw z Częstochowy.

Jak poinformował Włodzimierz Tutaj, rzecznik urzędu miasta, to dwa ośrodki z Warszawy oraz po jednym z Łodzi, Katowic, Białegostoku i Krakowa. Swój akces do programu zgłosiło siedem placówek, ale jeden ośrodek z Łodzi nie spełnił wymaganych warunków.

- Wybranie wielu realizatorów programu było podyktowane dobrem par, korzystających z programu. Niektóre może są już w trakcie leczenia w którymś z tych ośrodków. Mogą też swobodniej decydować, biorąc pod uwagę różne ceny procedury w poszczególnych placówkach oraz ich odległość od miejsca zamieszkania - powiedział rzecznik Tutaj.

Uchwałę, która ustanawia program dofinansowania in vitro w wysokości 3 tys. zł dla pary, rada miejska w Częstochowie przyjęła 18 października. Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" zakłada, że w czasie jego realizacji - trzech lat - z dofinansowania skorzysta 160 par. W projekcie przyszłorocznego budżetu przewidziano na ten cel 150 tys. zł.

W 2012 roku wsparcie może otrzymać 36 par. Chętne małżeństwa mogą się jeszcze zgłaszać - do czwartku (15 listopada) napłynęły 34 zgłoszenia. Wymagany wiek kobiety to 20-37 lat, według rocznika urodzenia. O dofinansowanie mogą się ubiegać małżeństwa z Częstochowy, które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia.

Zgodnie z uchwałą pary ubiegające się o dofinansowanie muszą m.in. pozostawać w związku małżeńskim i być zameldowane w Częstochowie co najmniej od roku. Nadzór prawny wojewody śląskiego sprawdza, czy w uchwale w uchwale dotyczącej dofinansowania procedury in vitro dla mieszkańców Częstochowy zgodnie z prawem umieszczono zapis o obowiązku zameldowania.

Nadzór ma czas do 28 listopada na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego w tej sprawie. W tym czasie rada miasta może się ustosunkować do zarzutów; radni nie wykluczają korekty zakwestionowanego zapisu.

Władze miasta chcą też sfinansować inne programy zdrowotne dla mieszkańców. Nowym rozwiązaniem ma być przyszłoroczne dofinansowanie szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci po 2. roku życia - na ten cel przewidziano 400 tys. zł. Miasto ma też zapłacić za znieczulenie okołoporodowe, co ma kosztować 600 tys. zł. Poza tym Częstochowa chce m.in. kontynuować program szczepienia dziewczynek przeciwko HPV - wirusowi brodawczaka wywołującego raka szyjki macicy oraz badania przesiewowe słuchu pierwszaków.

Generalnie projekt przyszłorocznego budżetu zakłada podwojenie tegorocznych nakładów na programy zdrowotne i profilaktykę w tym zakresie - z 900 tys. zł na 1,8 mln w przyszłym roku. Budżet musi przyjąć Rada Miejska.

- Mamy nadzieję, że radni przychylą się do poglądu, że dbanie o zdrowie mieszkańców powinno być jednym z naszych priorytetów. Częstochowa - jak wiele dużych miast - wyludnia się. Profilaktyka zdrowotna i wsparcie dla biznesu to sposoby niwelowania tego niekorzystnego trendu - powiedział Tutaj. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH