Częstochowa: nie tylko dla zameldowanych - radni wprowadzili poprawkę do uchwały ws. in vitro

Radni Częstochowy wprowadzili poprawkę do uchwały ws. dofinansowania in vitro. Zgodnie ze zmianą, małżeństwa, które chciałyby skorzystać z tej procedury, muszą mieszkać w Częstochowie, ale nie muszą być zameldowane.

Zapis dotyczący obowiązku zameldowania został zakwestionowany przez wojewodę śląskiego kilkanaście dni temu.

W ubiegłym tygodniu dyrektor nadzoru prawnego wojewody Krzysztof Nowak poinformował, że wszczęto postępowanie nadzorcze, które ma wyjaśnić, czy zapis o obowiązku zameldowania umieszczono w uchwale zgodnie z prawem.

Nowak powiedział, że ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że gmina koncentruje się na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców; tymczasem - mówił - w polskim prawie nie ma pojęcia mieszkańca, jest zdefiniowane pojęcie zamieszkania czyli miejsca, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. W związku tym "odwoływanie się przy wszelkiego rodzaju regulacjach w uchwałach do kwestii zameldowania jest niezgodne z pojęciem osoby zamieszkującej, mieszkańca gminy".

- Zamiast zapisu mówiącego, że pary ubiegające się o dofinansowanie muszą być zameldowane na stałe w Częstochowie od co najmniej roku, radni wprowadzili zapis: są mieszkańcami miasta Częstochowy - poinformował w czwartek (22 listopada) Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Uchwała, która ustanawia program dofinansowania in vitro, została przyjęta 18 października. Uchwalono wtedy, że pary ubiegające się o dofinansowanie muszą m.in. pozostawać w związku małżeńskim; wymagany wiek kobiety to 20-37 lat (według rocznika urodzenia). Zaznaczono, że powinny to być pary, które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia.

Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" zakłada, że w ciągu trzech lat z dofinansowania skorzysta 160 par. W 2012 roku, biorąc pod uwagę środki w budżecie, wsparcie może otrzymać 36 par. Dofinansowanie wynosi 3 tys. zł. Do tej pory do programu zgłosiło się 35 par. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH