Częstochowa: kto może skorzystać z dofinansowania in vitro?

W Częstochowie powołany został specjalny zespół ds. opracowania kryteriów, jakie muszą spełniać niepłodne małżeństwa, aby ubiegać się o dofinansowanie z budżetu miasta zabiegów in vitro. Znaleźli się w nim m.in. przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Stowarzyszenia "Nasz Bocian".

Ustalono, że dopłata dla małżeństwa wyniesie 3 tys. zł (ogólna kwota zagwarantowana w budżecie na ten cel to 110 tys. zł). Para musi być zameldowana w Częstochowie co najmniej od roku. Wieki kobiety zamknięto w przedziale 25-37 lat. Wieku mężczyzny nie ograniczono.

Ponadto ubiegająca się o dofinansowanie para powinna przedstawić zaświadczenie z kliniki, w której podjęła leczenie, że zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu są wskazania do zastosowania metody in vitro.

Gdyby chętnych było więcej (pieniędzy starczy dla 36 małżeństw), zespół zostawił sobie furtkę w postaci dodatkowych kryteriów do zastosowania - informuje Gazeta Wyborcza.

- Samorząd podejmuje prozdrowotne i prorodzinne programy, a przecież bezpłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Co piątą parę w Polsce dotyka ten problem, jest to zatem sprawa ważna dla wielu mieszkańców naszego miasta - wyjaśniał portalowi rynekzdrowia.pl Paweł Klimek, dyrektor generalny Urzędu Miasta w Częstochowie.

Nie wiadomo jednak, czy projekt ws.in vitro będzie realizowany jako program zdrowotny. W wydziale zdrowia UM powiedziano nam, że prawnicy poszukują innej formuły prawnej.

Jeśli byłby to jednak program zdrowotny, to musi być zgłoszony Agencji Oceny Technologii Medycznych do zaopiniowania. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych AOTM ma 3 miesiące na sporządzenie opinii. Nie jest ona jednak wiążąca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH