Część aptek nie chce podpisać umów z NFZ

Niektórzy właściciele aptek zapowiadają, że nie podpiszą umów z NFZ - poinformował Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Wymóg zawarcia umowy wynika z przepisów ustawy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2012 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie przyjęła 27 grudnia stanowisko w sprawie niezawierania umów. W komunikacie przekazanym PAP Izba podkreśliła, że aptekarze są zmuszeni do zajęcia tak zdecydowanego stanowiska, gdyż nie zostały jeszcze wydane akty wykonawcze do ustawy o refundacji leków, m.in. rozporządzenie w sprawie danych przekazywanych z aptek do NFZ.

OIA zaznacza, że stwarza to sytuację, że aptekarz, podpisując umowę, nie zna przepisów wykonawczych, według których będzie ją realizował. Jak podano, umów nie zamierza podpisać 314 aptek. Izba poinformowała, że spotkania w sprawie umów mają się odbyć w innych miastach województwa mazowieckiego na terenie działania warszawskiej OIA.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreślił, że decyzje dotyczące podpisywania umów z NFZ są pozostawione właścicielom aptek.

- Wiem, że część aptekarzy z województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego nie zamierza podpisywać umów - zaznaczył.

Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że stroną do rozmów z ministerstwem jest NRA. - Otrzymaliśmy od Naczelnej Rady Aptekarskiej zapewnienie, że umowy z NFZ będą podpisywane - poinformował rzecznik.

NRA początkowo apelowała do właścicieli aptek, by nie podpisywali umów z NFZ. Z apelu Rada wycofała się w połowie grudnia. Zwróciła się jednak do aptekarzy o podjęcie akcji protestacyjnej m.in. przeciwko formalizowaniu wydawania leków refundowanych. Domaga się m.in. zmian w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia w sprawie recept.

NRA chce przyjęcia zasady, że każdemu ubezpieczonemu w ramach jego uprawnień, niezależnie od błędów formalnych na recepcie, przysługuje lek refundowany.

Według aptekarzy, przepisy ustawy refundacyjnej i rozporządzenia ws. recept nie respektują konstytucyjnych uprawnień pacjentów do otrzymania leków refundowanych, a aptekom przysługującego im prawa do zwrotu refundacji za leki wydawane z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.

Przeciwko przepisom ustawy refundacyjnej dotyczącym recept protestuje także Naczelna Rada Lekarska. NRL sprzeciwia się zapisom mówiącym, że wystawienie recepty osobie nieuprawnionej ma skutkować nałożeniem kar umownych i obowiązkiem zwrotu kwoty wydanej przez NFZ.

Lekarze nie chcą określać na receptach, czy pacjentowi przysługuje refundacja. Argumentują, że to zadania biurokratyczne, które nie są elementem leczenia.

Jak już informowaliśmy, 4 stycznia 2012 r. powołany przez Naczelną Radę Lekarską zespół ds. opracowania zmian ustawy refundacyjnej spotka się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH