Część RDS przeciwna powoływaniu specjalnego zespołu ds. służby zdrowia Pierwsze spotkanie powołanego przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zespołu zaplanowano na 20 października. Fot. Archiwum

Związkowcy i pracodawcy wchodzący w skład Rady Dialogu Społecznego sprzeciwiają się powoływaniu specjalnego zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia. W liście do premier Beaty Szydło podkreślają, że właściwym miejscem do rozwiązywania takich problemów jest RDS.

Pismo skierowano także do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Podpisało się pod nim sześć organizacji, zasiadających w RDS (m.in. NSZZ "Solidarność", Konfederacja Lewiatan). Brak jest podpisu Pracodawców RP. Na czwartek (19 października) zwołano nadzwyczajne prezydium Rady Dialogu Społecznego.

Specjalny zespół do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania powołał w poniedziałek (16 październik) minister zdrowia. Zespół jest pokłosiem rozmów premier Szydło z protestującymi lekarzami rezydentami; premier zaproponowała wówczas, by protestujący wraz z rządem przystąpili do wspólnych prac nad ich postulatami, lekarze odmówili jednak udziału w jego pracach. W ocenie protestujących, ostateczne decyzje ws. finansowania służby zdrowia nie zależą od osób, które wezmą udział w pracach tego zespołu.

We wtorek (17 października) odmowę uczestnictwa w zespole zadeklarowała też strona społeczna RDS.

"W naszej ocenie nie ma logicznego uzasadnienia dla decyzji powołania przez ministra zdrowia dodatkowego zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania poza strukturą RDS. Jest to próba przeniesienia dyskusji poza przestrzeń dedykowaną dla podejmowania tego typu wyzwań, którą jest RDS" - czytamy w liście, skierowanym do premier i ministra.

"Nasz apel oznacza również odmowę przystąpienia do prac w kierowanym przez panią wiceminister Józefę Szczurek-Żelazko zespole do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania" - dodano.

Partnerzy społeczni RDS podkreślili, że oczekują podjęcia próby rozwiązania kwestii finansowania całego systemu ochrony zdrowia oraz problemu niskich płac pracowników służby zdrowia. Zaznaczyli również, że oczekują rozpoczęcia w tej sprawie prac w zespole problemowym ds. usług publicznych RDS z udziałem przedstawicieli Porozumienia Rezydentów OZZL.

"Prace te powinny również obejmować prace nad nowelizacją ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przyjęcie takiej formuły byłoby zgodne z zasadami prowadzenia dialogu społecznego w Polsce" - zaznaczono w piśmie do premier.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH