Czas na pilotaż opieki koordynowanej POZ+ Bartosz Pędziński

Jesienią ma ruszyć pilotażowy program opieki koordynowanej POZ+, którego model został opracowany przez zespół ekspertów Banku Światowego. Do tej pory chęć uczestnictwa w pilotażu zgłosiło już ponad 170 placówek z całego kraju. Jedną z nich jest Łomżyńskie Centrum Medyczne. Czego placówka spodziewa się po udziale w tym programie? - pytamy dr Bartosza Pędzińskiego, zastępcę dyrektora ŁCM, adiunkta w Zakładzie Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

- W ciągu ostatnich 3 lat Łomżyńskie Centrum Medycznie wdrożyło model tzw. kompleksowej opieki zdrowotnej oparty na połączeniu realizacji zadań POZ i AOS (wsparty szeroką diagnostyką laboratoryjną i obrazową), udzielaniu świadczeń w jednym miejscu, tak szybko jak to możliwe, zgodnie z zasadą one stop facility oraz wykorzystaniu narzędzi e-zdrowia w procesie udzielania świadczeń, np. e-dokumentacji współdzielonej przez wszystkich pracowników medycznych, telemonitoringu stanu zdrowia pacjentów i e-konta pacjentów - mówi dr Pędziński.

- Tworząc ten model zakładaliśmy, że to inwestycja w przyszłość. Jeśli zgodnie z planami pilotażu okaże się, że będzie możliwa zmiana sposobu finansowania i organizacji świadczeń, to z opieki kompleksowej z łatwością będziemy mogli przejść do opieki zintegrowanej. Organizacyjnie i infrastrukturalnie jesteśmy na to gotowi.

Jeśli w pilotażowym programie opieki koordynowanej, placówka taka jak nasza, otrzyma budżet zadaniowo-kapitacyjny (z mechanizmami płatności za efekty) na realizację obu zadań równolegle, wtedy z pewnością dojdzie do lepszej alokacji środków. W takim przypadku zgodnie ze znaną w opiece zintegrowanej zasadą 2S, celem świadczeniodawcy będzie zapewnienie opieki stosownej (dostosowanej do potrzeb indywidualnego pacjenta), ale także substytucyjnej (dobraniu tańszej interwencji, jeśli jest równie skuteczna).

Przykładem takiego podejścia w ŁCM jest delegowanie części uprawnień z lekarzy na pielęgniarki. Jeszcze w 2015 r. w Poradni POZ pielęgniarki i położne realizowały 30 proc. z wszystkich świadczeń, natomiast obecnie ta grupa zawodowa realizuje 48 proc. wszystkich potrzeb pacjentów POZ. Jest to wynikiem przeniesienia świadczeń związanych z wypisaniem recepty lub skierowania - z lekarzy na pielęgniarki oraz pracy zespołowej zgodnie z koncepcją integracji profesjonalistów medycznych.

Wierzę, że pilotaż opieki koordynowanej udowodni, że na podobnej zasadzie część porad uda się przenieść z dotychczasowego poziomu AOS do POZ.

Jeśli w pilotażu wprowadzone zostaną mechanizmy płatności za efekty, wtedy w końcu zostaną docenione wysiłki podmiotów, które solidnie realizują programy profilaktyczne oraz starają się zapewnić ciągłość i kompleksowość opieki. Liczę też, że w pilotażu w końcu będą premiowane inwestycje w informatyzację oraz wykorzystanie telemedycyny, jakie poniosło wiele podmiotów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH